A leleplezéseknek sosem lesz végük
2010.09.22. 03:42

A héten több leleplezés is napvilágot látott. Papcsák Ferenc közpénzek elosztására hívta fel a figyelmet, míg a Fidesz a XXIII. kerületi polgármestert szólította fel lemondásra. A vádakat vizsgálják, miközben az Orbán-féle költségvetési főfelügyelők is megkezdték munkájukat. Kirobbant viszont az első fideszes korrupciós botrány, amihez alig kellett több mint száz nap.
Oszsza meg másokkal is
Hétfő - Fizetni kell!
A miniszterelnök a Ház őszi ülésszakának első ülésnapján, hétfőn, napirend előtt kifejtette, hogy a kormány nyári munkájának velejét a rengeteg elfogadott törvény jelenti - szám szerint ötvenötöt. Mostani feladatuk pedig ezen törvények útjára segítése, végrehajtása.
A kormányfő, a Jobbik elnökének szavaira reagálva kitért arra is, hogy nem lehet nem visszafizetni a korábban felvett adósságot. Mint mondta, Magyarország, ha nem fizetne, összességében rosszabbul járna, mintha megpróbálja különböző konstrukciókban könnyítve teljesíteni az előző kormány által előállított adósságteher visszafizetését.Terveik szerint idén 3,8 jövőre pedig 3 százalékos GDP-arányos államháztartási hiány valósul majd meg.
Mesterházy Attila politikai kalandorkodásnak nevezte Orbán Viktor elmúlt száznapos tevékenységét, amely rossz irányba viszi az országot. A szocialista frakcióvezető a miniszterelnök napirend előtti szavaira reagálva a parlamentben úgy vélekedett: a miniszterelnök által épített új rendszerre az országnak nincs szüksége, ez az irány rossz, amin változtatni kell.
Az MSZP elnöke hétfői sajtótájékoztatóján elmondta, hogy egy átfogó kormányzati programmal kellene megoldani a devizahitelesek törlesztési nehézségeit, amely együtt járna az elmaradt közüzemi számlák rendezésével is. Az elképzelés forint alapú konszolidációt tartalmaz. A program része lenne az adminisztrációs terhek csökkentése, a büntetőkamatok eltörlése és az, hogy az állam a problémás hiteleket 10 százalékos értéken felvásárolja.
Kedd - Leleplezések vannak és lesznek
A kormány az államháztartásról szóló törvény alapján költségvetési főfelügyelőt rendelt ki a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemhez, az Országos Sportegészségügyi Intézethez, valamint a Munkaerőpiaci Alaphoz.. Orbán Viktor miniszterelnök június 8-án a parlamentben, az első gazdasági akciótervet ismertetve jelentette be, hogy költségvetési felügyelőket küldenek ki a jelentős közpénzzel gazdálkodó intézményekhez, köztük azokhoz is, amelyek eddig intézményi autonómiát élveztek.
Kósa Lajos, a Fidesz ügyvezető alelnöke és Rogán Antal, a párt gazdasági kabinetvezetője kedden jelentette be, hogy még az idén hatályba léphetnek azok a jogszabályi változások, amelyek a Fidesz nyolcpontos, a bajba jutott lakáshiteleseket megsegítő csomagját tartalmazzák. Rogán Antal közölte, a tervek szerint a hitelintézetekről és pénzügyi vállalkozásokról szóló jogszabályt és az ahhoz kapcsolódó törvényeket kívánják módosítani, ezeket még októberben benyújtják a parlamentnek.
Papcsák Ferenc elszámoltatási kormánybiztos arról számolt be, hogy a filmekben látott érdekhálóként működő, "polipszerű" összefonódásokról ad számot az a több száz megvizsgált tanácsadói szerződés, amelyet 2002 és 2010 között közpénzzel gazdálkodó költségvetési szervek és állami cégek kötöttek magántársaságokkal. A kilencmilliárd forint közpénzből - tájékoztatása szerint - csaknem nyolcmilliárdot négy cég - a Telkes Csoport, az IFUA Horváth and Partners Kft., a Develor Tanácsadó Zrt. és a Deloitte Tanácsadó Zrt. - között osztottak el. A törvénysértő ügyekben jövő héten várhatók jogi lépések.
Szerda - Rágalmak vagy sem?
Papcsák Ferenc keddi kijelentésére reagálva Herczog László elmondta nem tartja megalapozottnak a a Szűcs Erika volt szociális és munkaügyi miniszter visszafoglalkoztatásáról szóló, elszámoltatási kormánybiztos által készített jelentést.
"A jelentést szakmailag nem tartom megalapozottnak, nem körültekintő, nem alapos" - fogalmazott az Országgyűlés szociális bizottságnak az elmúlt nyolc év kormányzati intézkedéseit vizsgáló albizottsága szerdai ülésén Herczog László, aki Szűcs Erika után vezette a szociális tárcát.
A Fidesz arra szólította fel XXIII. kerületi polgármestert, hogy tisztázza magát az őt ért vádak alól, vagy mondjon le. A Fidesz által az MTI-hez eljuttatott közleményben az olvasható, hogy újabb bizonyíték látott napvilágot, amelyen egy, a szocialista párthoz köthető polgármester korrupció-gyanús ügyére derült fény.
"Úgy látszik, az MSZP-s és a párthoz közeli független politikusok nem ismernek határokat, ha pénzszerzésről van szó. Legyen az boríték vagy nokiás doboz, nekik mindegy" - áll a Fidesz közleményében. Geiger Ferenc, XXIII. kerületi polgármester az MTI-hez szerdán eljuttatott közleményében hangsúlyozta: "A felvételen szereplő ember valótlanságot állított".
Az MSZP törvénymódosítást kezdeményezett annak érdekében, hogy a legalább 40 év szolgálati idővel rendelkező munkavállalók nemtől függetlenül jogosulttá váljanak a száz százalékos öregségi nyugdíjra. A Gúr Nándor szocialista országgyűlési képviselő által szerdán benyújtott javaslat azt is rögzíti, hogy a jogosultságot a szolgálati idő számításának megváltoztatása nélkül kaphassák meg azok, akiknek van legalább negyven év szolgálati idejük és a nyugdíj megállapításakor nem állnak biztosítási jogviszonyban, vagyis foglalkoztatási jogviszonyukat legkésőbb a nyugdíj-megállapítás kezdő napjától megszüntetik.
Csütörtök - szombathelyi fideszesek korrupciós botránya
A Népszava birtokába került hangfelvétel szerint egy szombathelyi építési vállalkozónak a kedvező döntésért cserébe az elnyert munka után 10 százalékot kell "visszaadnia" a Fidesz helyi prominenseinek - Marton Zsolt és Szakály Gábor önkormányzati képviselőknek, akik az októberi választáson is a párt jelöltjei.
A felvételen a száz százalékos önkormányzati tulajdonú Savaria Rehab-Team Kft. épületében otthonosan mozgó hölgy, feltehetően az egyik ügyintéző hallható. Az önkormányzati cég fővállalkozóként szerepel a gyanús ügyletekben. Építőipari tapasztalat hiányában a Rehab-Team alvállalkozókat von be, akik a tényleges munkát elvégzik. Ekkor már természetesen ez a cég sem ír ki közbeszerzést, csupán versenyeztet. Aki a legolcsóbb ajánlatot adja, megint csak nyer.
A folytatásban gyorsan kiderül a lényeg: "Ön itt hagyja nekünk ezeket a cégpapírokat, mi megvárjuk az összes pályázatot, ahogy beérkezik, és az önét mi úgy töltjük ki, hogy az összes pályázó alá írjuk az összeget, amivel ön majd újra pályáz, és természetesen azt fogjuk elfogadni".
Péntek - Folytatódik a botrány
Lapunk csütörtöki cikke nyomán szinte mindenki feljelentést tett vagy vizsgálatot indított a szombathelyi ügyben. A lapunkhoz eljuttatott újabb hanganyagon egy szombathelyi vállalkozó Szakály Gábor és Marton Zsolt fideszes képviselőkhöz kér "beajánlást". Az állítása szerint Szakállyal együtt plakátoló, de Martonnal is jó kapcsolatot ápoló "beajánló" - akit a hangfelvételen "Árpinak" neveznek - azt ecseteli, hogyan lehet nagyot szakítani a közpénzekből. Az egyik felvételen szereplő azt is elismerte, hogy az ő hangja van a szalagon.
Az ügyben zsarolás kísérletének gyanúja miatt indított nyomozást egy önkormányzati képviselő feljelentése alapján ismeretlen tettes ellen a Szombathelyi Városi Rendőrkapitányság.
Leibinger Eszter rendőrségi szóvivő elmondta: a feljelentést szeptember 10-én tette meg a képviselő, az ügy további részleteiről azonban a nyomozás érdekeire való hivatkozással nem kívánt bővebbet közölni.
A politikusok határozottan cáfolták a vádakat, megrendezettnek nevezték a hangfelvételt és közölték, hogy feljelentést tesznek az ügyben. Szakály Gábor és Marton Zsolt már csütörtöki közleményükben utaltak arra, hogy korábban Szakály Gábort megzsarolták egy bizonyos hangfelvétel nyilvánosságra hozatalával.
Szakály Gábor, a Fidesz szombathelyi önkormányzati képviselője szerint az ő és pártja "lejáratására kreált", pénteken nyilvánosságra került "zsaroló hangfelvétel" azt bizonyítja, hogy "a választási kampány finisében a szocialisták elvesztették a józan eszüket".
Az ügyben az MSZP is feljelentést tesz, ám ők - közleményük szerint - vesztegetés gyanúja miatt fordulnak a Szombathelyi Városi Ügyészséghez, kérve az önkormányzati cégnél történtek, az építőipari megbízások hátterének kivizsgálását. Szombathely szocialista polgármestere a csütörtöki közgyűlésen bejelentette: ő belső vizsgálatot kezdeményez a tények feltárására.
Pénteken emellett érdekes kijelentéssel nyitott a Jobbik főpolgármester-jelöltje. Ugyanis, ha a Jobbikon múlna, nemcsak a bűnöző romák, az MSZP-sek is közrendvédelmi telepekre kerülhetnének, ezért érthető a szocialisták tiltakozása az ötlet ellen -erről a Magyar Hírlapnak beszélt a Staudt Gábor.
A politikus ugyanakkor kifejtette, nem érti, hogy a Fidesz miért nem támogatja a Jobbik közrendvédelmi telepek létrehozásáról szóló ötletét. Mint mondta, épp a Fidesz terjesztette elő azt az általuk is támogatott törvényt, hogy elzárással szankcionálják a kisebb bűncselekményeket is. Staudt Gábor kérdésként vetette fel, hogy hol fogják elhelyezni a bűnözőket, a túlzsúfolt börtönökben, vagy a minimális kapacitású rendőrségi fogdákban. Szerinte "a békés együttélés érdekében valódi alternatívát kell nyújtani arra, hogy mi lesz az adófizető állampolgárok életét megkeserítő emberek sorsa", majd hozzátette: erre csak a Jobbiknak van programja. "A Rózsadombról könnyű jogvédőnek lenni" - szögezte le.
Közben az MSZP elnöke azt ígérte a szakszervezetek vezetőinek, hogy a költségvetési tárgyalások és az alkotmányozás folyamatában az MSZP képviselni fogja a munkavállalók érdekeit. Mesterházy Attila erről az általa kezdeményezett társadalmi egyeztetéssorozat harmadik állomása után beszélt pénteki sajtótájékoztatóján.Úgy fogalmazott, egyoldalú vállalást tett a szakszervezeti vezetők felé, miszerint a költségvetési tárgyalások során végig egyeztetni fog velük, és javaslataik alapján olyan kezdeményezésekkel él majd, amelyek képviselik a munkavállalók érdekeit. A szocialista frakcióvezető kitért arra, hasonló vállalást tett az alkotmányozással kapcsolatban is, hiszen itt is nagyon fontos, hogy markánsan megjelenjenek a munkavállalók érdekei.
forrás : nepszava.hu
|