Összeomlott a magyar közigazgatás
2010.09.20. 04:36

Összeomlott a magyar közigazgatás. Nincs kormányzás – közölte Fehér József, a Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezetének főtitkára. Az MSZP Jogsegélyszolgálatának vezetője megerősítette az információt és közölte: drámai a közszolgálat helyzete.
Oszsza meg másokkal is
– A minisztériumi működés teljesen lebénult – közölte a szakszervezeti főtitkár. – A mai napig nincsenek meg a szervezeti és működési szabályzatok, nincsenek meg az ügyrendek, a feladatok. Improvizálás van. Nincs kormányzás.
A Fidesz-kormány júniusban döntött úgy, hogy létrehozza a kormánytisztviselők körét. Közülük bárkit ki lehet rúgni, indoklás nélkül. A 168 Óra online megtudta: körülbelül 1000 – 1200 embert cseréltek le a közigazgatásban ezzel a módszerrel. Fogarasiné Deák Valéria, az MSZP köztisztviselők számára felállította jogsegély-irodájának vezetője „több százas” elbocsátási hullámról tud. Ennek következtében a magyar közigazgatás lebénult.
– Ezt persze egyetlen kormányzati vezető nem fogja elismerni. A kormányzati feladatok nagy részét a pártirodákban csinálják. Nem hiszem, hogy ez helyes dolog és sokáig tartható – tette hozzá Fehér József. A főtitkár szerint a „nagy vízválasztó” október 3-a, amitől vélhetően erős és intenzív kormányzás veszi kezdetét. – Egy dolog a törvényhozás, és más dolog a kormányzás. A kormányzás bonyolultabb, nehezebb, sokkal több szakmai tartalmat igénylő feladat – ebből ma még keveset láttunk – fogalmazott a szakszervezeti vezető.
A legnevezetesebb fejcserés eset Petykó Zoltán, a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség elnökének lánya: szeptemberben Petykó Adrienn lett a Vidékfejlesztési Minisztérium költségvetési főosztályának a vezetője. Adrienn kinevezéséig könyvvizsgáló asszisztensként dolgozott. A Budapesti Gazdasági Főiskola Pénzügyi és Számviteli Karán végzett lány még nem dolgozott a közigazgatásban, és a költségvetési ügyekben sem szerzett jártasságot.
– Hajlamosak lebecsülni a közigazgatási szakmát. Aki ezt nem csinálta, akinek nincs gyakorlata, egészen egyszerűen nem tudja megcsinálni - hívta fel a figyelmet Fogarasiné. – Hiába van könyvelő végzettsége, vagy jogász: ehhez speciális tudás kell. Kis ország vagyunk, egy szakgárdánk van... vagy volt. Ha ezt a szakgárdát lecserélik, akkor a rendszer nem lesz működőképes, az egészen biztos.
A Fidesz még a Transformereket is beveti
Hangtorzítós Optimus fővezér-sisakkal és Nagy Anna kormányszóvivő szürreális videójával nyomul a szombatra időzített Kormányzati Karrier Expo - írta az Index.
A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium parlamentes-lánchidas honlapján láttuk először az oldszkúl vektorgrafikával megrajzolt, aktatáskás Transformers-figurát, a szeptember 18-ra meghirdetett Regeneráció - Kormányzati Karrier Expo bannerén.
Szeptember 18-án, szombaton a Millenáris Teátrumban kerül megrendezésre a ReGeneráció - Kormányzati Karrier Expo a Kormányzati Személyügyi és Közigazgatási Képzési Központ és az Európai Szociális Alap támogatásával. A rendezvény marketing- és pr-kommunikációját a Kormányzati Kommunikációért Felelős Államtitkárság, ezen belül a Stratégiai Kommunikációs Főosztály szervezi. A rendezvény kormányzati portálokon is futó reklámkampányában feltűnik maga Optimusz fővezér is, a Transformers-játékok és filmek jól ismert autobot-vezére is, bár piros-kék kamiontestét itt kék-zöldre cserélték, és sugárpisztoly helyett aktatáskát nyomtak a kezébe.
Az Index úgy tudja, a Transformers-termékeket forgalmazó Hasbro Magyarország Kft.-t hivatalosan senki sem kereste meg eddig a Karrier Expo szervezői közül azzal, hogy kormányközeli kampányfilmhez használná fel az autobotok vezérét. De nevét vállalva a cég egyetlen munkatársa sem akart nyilatkozni a hírportálnak.
A Transformers-brand licencügynökségétől, a Plus Licenstől sem vásárolták meg az alakváltó robotok jogait, ezért az ügynökség, miután szembesült a reklámokban felbukkanó Transformers-figurával, elküldte az ügyet az amerikai Hasbro anyavállalatnak, és most a hivatalos válaszra vár.
A Kormányzati kommunikációért felelős Államtitkárság egyébként egyértelműen az ügynökségre mutogat, hiszen hivatalos levelükben azt írják, hogy "biztosak vagyunk benne, hogy a rendezvény grafikai arculatát tervező ügynökség minden esetben figyelemmel volt a szellemi alkotások védelmére vonatkozó jogszabályokra".
40%
A 168 Óra online úgy értesült: a Fidesz 40%-os cserére készült a minisztériumokban. – Ez nem létszámcsökkentést jelent, hanem az egyik ember helyett másik kezdett el dolgozni – kommentálta Fehér József az adatot. – Ennek 5-8%-a még elfogadható, hiszen sok helyen összevontak minisztériumokat. Nyilván nem kell három pénzügyi osztály, három számfejtés. A funkcionális dolgozók egy részének nem maradt munkája, ez 150-200 főt érint. A többi - a Fideszt idézve – a 40%-os körbe tartozik.
A szakszervezeti vezető szerint a 40%-os lecserélési arány akár a háromezer főt is elérhetné.
Pofára megy
Fehér József három indokot nevezett meg a kormánytisztviselők leváltására: egyrészt pofára ment a leváltás, másrészt a vezető beosztásúakat menesztették, harmadrészt pedig a „zsákmányrendszer” lett a tisztviselők veszte. A szakszervezeti vezető úgy fogalmazott: példátlan, hogy a helyettes államtitkárok döntő többsége, több mint 70%-a politikai kötődéssel, pártkönyvvel rendelkező köztisztviselő. Hozzátette: ez sokáig nem volt jellemző a közigazgatásban.
Ennek ellenére az elbocsátások csak kis része kerül ki a „politikai” körökből. – Maximum 90-100 ember az, aki az előző kormány időszakában „politikai státuszú” köztisztviselőként dolgozott – mondta a szakszervezet vezető.
Fogarasiné Deák Valéria is megerősítette: bárkitől megváltak, akinek kellett a széke. – Olyan kollégákat is kirúgtak, akikről a környezetük tudta, hogy Fidesz-szavazók. Sőt, olyanokat is kirúgtak, akikről sejtették, hogy dolgozott egy kicsit „oda” is – fogalmazott a jogsegélyszolgálat vezetője. Hozzátette: olyanokat is kirúgtak, akiket nem is az elmúlt nyolc évben neveztek ki, vagy vettek fel, hanem éppen ’98 és 2002 között. – Logika nincs az elbocsátásokban. Teljesen mindegy, hogy milyen nézeteket vallott: ha kell másoknak a hely, akkor elbocsátják – szögezte le.
Hozzátette: a kirúgottak között vannak egészen „egyszerű” beosztottak is. – Az alacsony beosztású tisztviselőktől a jó erős középvezetői szintig fordultak kormánytisztviselők a jogsegély-szolgálathoz.
Drámai a helyzet

Mind a szakszervezet, mind a jogsegélyszolgálat megerősítette: mindenkinek felvállalják a jogi képviseltét, aki hozzájuk fordul. Fogarasiné Deák Valéria szerint az „egyszerű” minisztériumi tisztviselőket egészen drámai módon érint a 98%-os különadó – Elképesztő helyzetekkel találkoztunk – mondta.
– Amikor a különadót indokolják, akkor a sok 10-100 milliós végkielégítésekkel indokolják. Ilyen összegű végkielégítések az esetek döntő többségében nincsenek – nyilatkozta a jogsegélyszolgálat vezetője. – A köztisztviselőket és a közalkalmazottakat korábban a törvény szerinti járandóságok illeték meg.
Például valakinek volt bruttó 300 ezer forintos fizetése, ez egy beosztott köztisztviselő, 50 év felett. Ha őt januárban elbocsátották, nyolc hónap felmondási idővel, átszervezés, vagy létszámcsökkentés indokkal. Nyolc hónapra kapta a felmondási bért, emellett elhelyezkedni nem lehet; nyugdíjba menni is csak a nyolc hónap után mehetett. Most pedig azzal szembesül, hogy átlépte a 2 millió forintot, és ott tart, hogy nem fogja kapni a bérét és még vissza is kell fizetnie a pénzt. Nyugdíjba nem mehet, munkát nem vállalhat, fizetnie is kell. A pénzt pedig felélte, hiszen nettó 150 ezer forint nem egy nagyon magas fizetés.
A végkielégítésről már nem is beszélünk: azt már nem is kapnak – hívta fel a figyelmet az irodavezető.
Zsákmányrendszer: besegítettek a szocik is
A Gyurcsány-kormány megtette azt a szívességet az utódjának, hogy 2006-ban egyértelművé tette, hogy a minisztériumok vezérkara politikai kötődésű. – Megszűntették a közigazgatási államtitkári funkciót – mondta a Közalkalmazottak Szakszervezetének vezetője. Fehér József hozzátette: példátlan és szakmailag káros, főleg a kormányváltás idején, hogy a helyettes államtitkárokat elnevezték szakállamtitkárnak; a szakállamtitkárokat pedig politikai státusba helyezték. –A közigazgatási törvénybe rögzítették, hogy a szakállamtitkárok megbízatása a kormány megbízatásának lejártával megszűnik – mondta Fehér József.
Tehát amikor a Fidesz-kormány hivatalba lépett, akkor neki nem kellett azon gondolkodnia, hogy a minisztériumok felső vezetését „kitakarítsa”, hiszen a vezetőség megbízatása megszűnt. – Ez egy óriási szakmapolitikai és közigazgatási hiba – fogalmazott Fehér József, aki szerint az intézkedés „rendkívül komoly problémát okozott, hiszen abban a közigazgatás működtetéséért felelős vezető szakember gárda szélnek volt eresztve, mint egy elbocsátott légió”.
Ehhez képest a hivatalba lépő kormány nem is titkolta, hogy teljes körű cserére készül. A Fideszben általános volt a vélemény, hogy nem lehet megbízni azokban a közigazgatási vezetőkben, akik 2002 és 2010 között a szocialista kormánynál vezető megbízatásban voltak, teljesen függetlenül a felkészültségüktől és szakmai kvalitásaiktól.
Alkotmányellenes és diszkriminatív
Mind a közalkalmazottakat képviselő szakszervezet, mind a jogsegélyszolgálathoz forduló magánszemélyek beadvánnyal éltek az Alkotmánybírósághoz, hogy a taláros testület állapítsa meg: alkotmányellenes és diszkriminatív a kormánytisztviselőknek indoklás nélkül felmondani.
– Az Európai Unió alapjogi chartáját kerüli meg ez a törvény, hogy indoklás nélkül fel lehet mondani a kormánytisztviselőknek – mondta lapunknak a szakszervezeti vezető, aki szerint a törvény számos ponton alkotmánysértő és diszkriminatív. – A hivatalba lépő új kormány az elődje 2006-os intézkedését szerette volna kezelni vele. Akkor a szakállamtitkárokat „begyűrték” politikai pozícióba, majd a kormányváltással szélnek eresztették, viszont a főosztályvezetői kart hat évre kinevezték.
– A főosztályvezetői kart nem akarták megtartani – ez nagyon sok ember, 1500-2000 közigazgatási vezető, a Meteorológiai Intézet vezetőjétől kezdve a Zalaegerszegi Földhivatal igazgatójáig – magyarázta Fehér József. – Ez a vezetői kör be volt betonozva. Ezeket az embereket le lehetett volna váltani és kifizetni a bérüket a hátralévő két évre. Ezt nem akarták csinálni, ezért történt az egész kabaré.
A szakszervezet főtitkára szerint nem is marad sokáig hatályban a törvény, mert segítségével a Fidesz elvégezte a feladatot, lecserélték a tisztviselőket. –A saját embereikkel nyilván nem akarják megcsinálni ugyanezt – vélte a szakszervezeti vezető. Hozzátette: – Az alkotmánybírósági beadvánnyal lényegében kisegítjük a kormányt. Hiszen az alkotmánybíróság elmeszelni a törvényt. Viszont az elbocsátott köztisztviselőket nem veszik vissza: a visszamenőleges hatály szinte kizárt, ez az alkotmánybírósági gyakorlat. Meg fogják semmisíteni a törvényt 2011. február 18-án. Viszont a 2010. június 8-ától érvényes időszakra nem fogják érvényesíteni.
– Zseniális. Besétáltunk ebbe a csapdába, én tudtam, hogy ez lesz. De mit csinálhattunk volna? – tárta szét a karját Fehér József. A szakszervezet vezető azt jósolta: emiatt nem is kell elmenni az Európai Bíróságig Strassbougba, mert a törvényt hatályon kívül fogják helyezni. Csak ez a kirúgott kormánytisztviselőkön már nem segít.
forrás : 168ora.hu
|