Nem fogja elhinni: MSZP-káderek után Fidesz-pártkatonák az uniós pénzek közelében
2010.09.01. 05:45

Egy kivételével fideszes képviselők kerültek az uniós pénzek felhasználásában is döntő Regionális Fejlesztési Tanácsok élére – az egyetlen kivétel Debrecen fideszes alpolgármestere. Nem volt ez másképp az előző kormány alatt sem: akkor szoci képviselők ültek minden testület élén, amit kifogásolt is a Fidesz.
Oszsza meg másokkal is
Botrányosnak tartotta tavaly márciusban Cser-Palkovics András, a Fidesz székesfehérvári országgyűlési képviselője, hogy a Közép-Dunántúli Regionális Fejlesztési Tanács (RFT) közreműködésével 468 millió forint vissza nem térítendő támogatást ítélt meg Molnár Albert, szintén székesfehérvári, de szocialista országgyűlési képviselőnek. Molnár Albert korábban a Közép-Dunántúli Regionális Fejlesztési Tanács tagja volt.
A Fidesz korábban azt is többször élesen kritizálta, hogy az MSZP úgymond saját kádereivel tölti fel az RFT-ket, amiben volt is igazsága az ellenzéki pártnak: a hét testület élén ugyanis egytől egyik szocialista politikusok (országgyűlési képviselők, illetve Barcs MSZP-s polgármestere) álltak. A helyzet most ugyanaz, csak természetesen az ellenkező előjellel: a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium közleménye szerint a hét RFT élére egytől egyig fideszes káderek kerültek: hatan közülük országgyűlési képviselők, a "kakukk tojás" Pajna Zoltán, Debrecen fideszes országgyűlési képviselője.
Már 1999-ben is
Nem változott tehát semmi, sőt, mint azt Pál Béla, a Közép-Dunántúli RFT júniusban távozott vezetője a Hírszerzőnek elmondta, az egész rendszer egy 1999-es törvénymódosítás nyomán alakult ki, amikor a Fidesz kormányon volt ugyan, de a helyhatóságokban MSZP túlsúly volt, és így az 1996-ban létrehozott területfejlesztési tanácsokban is.

Minden kormány igyekszik saját káderekkel becsatornázni az uniós pénzeket (Fotó: Györffy Anna)
"Akkor úgy módosították a területfejlesztési törvényt, hogy minisztériumi delegáltakkal töltötték fel a tanácsokat azért, hogy a kormány emberei túlsúlyban legyenek a helyiekkel szemben. Mi ehhez 2002 után nem nyúltunk, így értelemszerűen az akkori kormányok delegáltjai is többségben voltak, amit persze a Fidesz akkor úgy értelmezett, hogy az MSZP mindenhova a saját kádereit ülteti" – mondta a szocialista politikus.
Pál Béla egyébként teljesen természetesnek tartja a mostani személycseréket. "A kormányváltás után már elkezdtem összeállítani az ügyek átadását, és kértem is a felmentésem Fellegi Tamástól, mert a tanácsok elnökét a miniszter nevezi ki, természetes, hogy egy új kormány új embereket hoz" – mondta. A másik hat tanácselnök ugyanígy cselekedett .
Száz milliárdokról van szó
Az RFT-k önállóan nem döntenek ugyan pénzekről, ezek a testületek készítik el a regionális operatív programokat, majd ezek alapján kiírják a konkrét pályázatokat, és a beérkezett pályázatok értékelésével, és rangsorolásával komoly befolyásuk van arra , hogy végül hova csatornázzák be az uniós pénzeket. Csak nagyságrendileg: a Közép-Dunántúli RFT a 2007-2013-as uniós költségvetési periódusban 140 milliárd forint elköltésében működhet közre, de az ország szegényebb régiói enné nagyságrendekkel több pénz fölött diszponálnak – minél jobban elmarad ugyanis egy régió GDP-je az uniós átlagtól, annál több pénzre pályázhat.
Egy a Nemzeti Fejlesztési Ügynökséget és a kormány fejlesztéspolitikai céljait közelről ismerő forrásunk szerint ugyanakkor elképzelhető, hogy az egész intézményrendszert megváltoztatja hamarosan a kormány. "Örkény, Kafka, és Emir Kusturica sem tudott volna bonyolultabb, és abszurdabb rendszert felállítani, mint a mostani, amikor tizenhét szervezet, tanács, ügynökség, kft, foglalkozik regionális fejlesztéssel. Ezek egy része gazdasági társaság, más részük költségvetési szerv, az egész arra jó, hogy minél tágabb tere nyíljon az egyéni mutyiknak" – fogalmazott.
Azt egyelőre ő sem tudta megmondani, mi lesz az átalakítás iránya, de azzal azért nem vállalunk nagy kockázatot, ha azt valószínűsítjük, a kormány által delegált kádereknek a jövőben is nagy szerepük lesz a pénzek elosztásában.
forrás : hirszerzo.hu
|