Mélyülő korrupció: Csak gesztus a spórolás?
2010.07.18. 08:43
Nem okozott meglepetést a pártok állami finanszírozásáról szóló törvény szavazása: Orbán Viktor miniszterelnök tervének megfelelően 15 százalékkal csökkenni fog a körülbelül 4 milliárd forintos, pártoknak elosztott támogatás összege. Igaz, a Fidesz-KDNP szövetséget nem, csak a kis pártokat fogja földhöz vágni. Ráadásul a szakértők szerint az alapvető problémákat ez az intézkedés sem oldja meg.
Oszsza meg másokkal is
Az idei költségvetés módosításával összesen hatmilliárd forinttal csökkent az ez évre tervezett államháztartási hiány. Ezt azzal érték el, hogy kevesebb költségvetési támogatást kapnak a pártok, illetve összesen 15,8 milliárdot kell befizetniük a büdzsébe kormányhivataloknak, valamint a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének.
Négy frakció támogatta az indítványt, nemmel szavaztak az LMP képviselői, a szocialista Kovács Tibor pedig tartózkodott.
Több, mint 100 millió forintot buktak a szocialisták a hétfő esti szavazással: ők az eddigi 776 millió forintos állami támogatás helyett - a kormány törvénymódosításának köszönhetően - "csak" 660 millió forintot kapnak a közös kasszából.
A Jobbik is közel 100 millió forinttól, az LMP pedig 60 millió forinttól esik el az esti döntésnek köszönhetően. A legkevésbé a kormányt fogja megviselni az elvonás: igaz, körülbelül 30 millió forinttal kevesebbet kap a pártszövetség állami támogatás címén, de még így is többet, mint eddig bármikor (eddig körülbelül 1,2 milliárd forintot zsebeltek be, ez most még az elvonás után is 1,57 milliárd forintra rúg majd – szerk.) (A részleteket bővebben itt olvashat). Mbr>
Többet árt, mint használ?
A korrupció ellen és az átlátható pártfinanszírozásért küzdő Transparency International véleménye szerint a törvény nem más, mint szimbolikus gesztus, amely nem, hogy megoldja, de még súlyosbíthatja a gondokat.

Spórolhatnak a T. Házban is (Fotó: Magócsi Márton)
"A probléma gyökere nem az állami támogatás mértékében, hanem a pártok bevételeinek és kiadásainak ellenőrzésére vonatkozó szabályok hiányosságában rejlik" – vélekedett Alexa Noémi, a TI ügyvezető igazgatója a Hírszerzőnek, aki hozzátette: az egyik legnagyobb probléma az információ hiány. "Ma Magyarországon nincs teljes körű információnk arról, hogy a pártok milyen forrásokból fedezik kiadásaikat, mert a rájuk vonatkozó szabályok nem követelik meg a részletes beszámolást, és az ellenőrző szervek nem járnak utána a nyilvánvaló visszaéléseknek".
A TI álláspontja szerint a fentiek miatt nem látni pontosan, hogy milyen magán és üzleti érdekek állnak egy-egy párt mögött. "Kutatási adatok pedig azt bizonyítják, hogy a kiadások egy részét közpénzek nem legális úton való felhasználásából fedezik" – mondta a szervezet vezetője, aki szerint a pártoknak nyújtott költségvetési támogatás csökkentésével vagy 15 százalékkal kevesebbet költenek majd a pártok, vagy más forrásból kell előteremteniük az elvonás után nem fedezett költségeik fedezetét. "Az utóbbi esetben viszont egyértelműen megnő a nem látható forrásokból származó pártköltések aránya" – tette hozzá Alexa, aki a évek óta hangsúlyozza a kampányfinanszírozás átláthatóságának fontosságát is.
Bebukott kísérletek
A mostani szabályozás nemcsak szimbolikus jellegű, de a másik nagy problémát, a kampányfinanszírozás kérdéskörét érintetlenül hagyja. Mint ismeretes: a pártok a törvény értelmében az országgyűlési választásokon maximum 386 millió forintot költhetnének – ez a szabály érvényes a közelgő önkormányzati választásokra is. A TI és a Freedom House Hungary számításai szerint azonban egyértelmű, hogy ezt az összeget jócskán túllépik a pártok, ráadásul a Fidesz – választások előtt megírt – programjában még csak meg sem említi a kampányfinanszírozás kérdéskörének problémáját.
Az előző két ciklusban Gyurcsány Ferenc és Bajnai Gordon több kísérletet is tett a pártfinanszírozás rendszerének átláthatóvá tételére, elismerve azt, hogy a pártok kezén több pénz folyik keresztül, mint amivel elszámolnak. Tavaly történt egy kísérlet : a Freedom House és a Transparency International javaslatát az MSZP törvényjavaslat formájában benyújtotta az Országgyűlésnek. Az indítványt minden párt támogatta, kivéve a Fideszt, így kétharmados többség hiányában az egészből nem lett semmi.
forrás : hirszerzo.hu
|