IT, Mobil : Blogtiprásra készül a Fidesz - irány Ázsia? |
Blogtiprásra készül a Fidesz - irány Ázsia?
2010.06.30. 05:11

Nem a világtrendeket követi
"Felerősödik a közösségi portálokon folyó kommunikáció" - nyilatkozta a STOP-nak áprilisban Vásárhelyi Mária médiaszociológus, pedig akkor még nem voltak ismertek a Fidesz két képviselője által benyújtott médiacsomagnak az internetes tér szűkítésére irányuló javaslatai.
Oszsza meg másokkal is
A törvényjavaslat alapján bármilyen médiatartalom - így az internetes blogok és honlapok is - publikálásának feltétele a hatósági nyilvántartásba vétel, amely a véleménynyilvánítás szabadságának súlyos korlátozását jelentené, ráadásul betarthatatlan.
Az általunk megkérdezett médiaszakemberek és bloggerek szerint jogilag lehetetlen végrehajtani az elképzelést, elég, ha a naponta születő megszámlálhatatlan blogbejegyzésre gondolunk, meg arra, hogy az esetleges - ráadásul roppant költséges - helyreigazítási procedúrába a bíróságok valósággal belefulladnának.
Bodoky Tamás újságíró szerint még a bíróságig sem fognak eljutni ilyen típusú ügyek, mivel ha egy blogszerkesztő nem óhajt regisztrálni a kijelölt hatóságnál, egyszerűen ingyen elköltözteti a blogját egy külföldi blog-aggregátorhoz, egy amerikai offshore szerverre, és nem lesz utolérhető, mint tette azt korábban például a Kurucinfó.
A készülő szabályozás tehát nem lesz képes kiszűrni a kormány számára problémás tartalmakat, és a névtelenségéhez ragaszkodó blogoló is megőrizheti anonimitását. Bodoky szerint ugyanakkor ez rosszat tesz a piacnak, mert a hazai blogszolgáltatók versenyhátrányba kerülnek a külföldiekkel szemben.
Simon Éva, a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) politikai szabadságjogok programjának vezetője rámutatott, hogy az ominózus Cser-Palkovics és Rogán-féle törvényjavaslathoz azóta több módosító indítványt is benyújtottak, amelyeket L. Simon László, a parlament sajtó és kulturális bizottságának elnöke jegyez. A módosítások javasolják - többek között - a blogok kötelező regisztrációjának törvényből való kivételét.
A bloggerek mindamellett nem lélegezhetnek föl, hisz egyelőre csak egyéni képviselői javaslatok és módosítások léteznek, így semmi biztosíték nincs arra, hogy a parlamenti többség az eredeti elképzelést fogja-e megszavazni, vagy a módosítottat. A TASZ éppen azt kifogásolja, hogy nem a kormány vagy egy minisztérium nyújtotta be a javaslatot, mert abban az esetben társadalmi egyeztetésnek kellene megelőznie az indítvány benyújtását, míg egyéni képviselői javaslat esetében nincs ilyen kötelezettség.
A jogvédő hozzátette, hogy végrehajthatatlan jogszabályokat teljesen felesleges alkotni, ráadásul a törvények nem arra születnek, hogy kikerüljük azokat, elsődleges céljuk a normakövetés biztosítása. A jelenlegi törvényjavaslat és a hozzá benyújtott módosítás is koncepciótlanságot tükröz, szembemegy az európai és világtrendekkel, leszámítva néhány ázsiai országot, ahol a kormányok milliókat költenek az internet korlátozására.
forrás : STOP / Szerző: Bencsik Gyula
|