Recesszió, adósság, munkanélküliség: ide igyekszünk éppen
2010.05.31. 05:47

A gazdasági válság ellensúlyozására az euróövezet nagy része eladósodott és a tagállamok csaknem kivétel nélkül megszegték azokat a szabályokat, amiket arra találtak ki, hogy összetartsák a monetáris uniót. A recesszió és az eladósodási hullám ráadásul minden eddiginél jobban kirajzolta az egyes országok közötti különbségeket is. Érdemes körülnézni, az "irigyelt oldalon" most éppen ki, hogy is áll?
Oszsza meg másokkal is
A világgazdasági válság és a nyomában járó visszaesés alatt gyakorlatilag az eurózóna mindegyik tagországa megszegte a monetáris unió úgynevezett maastrichti konvergenciakritériumait, mindenekelőtt az államadósságra és az államháztartási hiányra felállított szabályokat - kommentálja a bbc.co.uk az euróövezet válságáról készített infografikáját , melyben bemutatja az euróövezeten végigsöprő recesszió legfontosabb adatait, például a GDP-zsugorodás és az országok eladósodásának mértékét, valamint a megugrott munkanélküliséget.
A maastrichti kritériumok szerint az euróövezeti országok államadóssága nem haladhatja meg a GDP 60 százalékát, az államháztartási hiányt pedig a GDP 3 százaléka alatt kell tartania a tagoknak. A két kritériumhoz azonban tavaly a tizenhat ország közül csak kettő, Luxemburg és Finnország tudta tartani magát. Az euróövezet nagyobb része tehát a recesszióban növelte adósságait és állami költekezésekkel próbálta ellensúlyozni a válság reálgazdasági hatásait.
A konvergenciakritériumok fő célja, hogy az eurót használó tagországok gazdaságait közelítse egymáshoz és ezáltal megteremtse az euróövezet stabilitását (az euróövezetbe igyekvő hazánk jelenleg egyet sem teljesít ezek közül). A recesszió és a tagállamok eladósodása azonban minden eddiginél jobban kirajzolta az egyes országok közötti különbségeket.
Görögország nagy árat fizet a megmenekülésért Mint azt az elmúlt hetekben elharapózott piaci pánik is megmutatta az euróövezetben Görögország távolodott el leglátványosabban a maastrichti kritériumoktól: a görög államadósság tavaly meghaladta a GDP 115 százalékát, 2013-ig valószínűleg tovább emelkedik és mielőtt csökkenő pályára áll meghaladhatja a GDP 140 százalékát (sőt a legrosszabb forgatókönyv szerint a görög államadósság elérheti a 150 százalékot is az évtized végére).
A görög államháztartási deficit 2009-ben a GDP 13,6 százalékára rúgott, amit a hatalmas, 110 milliárd eurót meghaladó IMF-EU mentőcsomagért vállalt fiskális konszolidációval idén várhatóan 8,1 százalékra szorítanak és a tervek szerint 2014-re visszajutnak a 3 százalékos maastrichti kritérium alá.
Ennek érdekében befagyasztják a nyugdíjakat és a fizetéseket az állami szektorban, illetve nem lesz 13. és 14. havi juttatás. Az öregségi nyugdíj korhatárát - ami jelenleg a férfiaknál 65 év, a nőknél 60 év - a várható életkorhoz kötik. A korai nyugdíjazást 60 év alatt nem lehet majd igénybe venni. Az áfát 21 százalékról 23 százalékra emelik, 10 százalékkal növelik a benzin, a szeszesitalok és a cigaretta jövedéki adóját, a vállalati nyereségekre rendkívüli adót vetnek ki, növelik a luxusadót.
Az ír államháztartási hiány egyébként még a görögnél is magasabbra ment és elérte a GDP 14,3 százalékát tavaly, a spanyol deficit pedig a GDP 11,2 százalékánál állt meg. Ha pedig Nagy-Britannia az euróövezet tagja lenne, szintén nem teljesítené a maastrichti kritériumokat, ugyanis a brittek államháztartási hiánya is kiugróan magas, 11,5 százalék lett tavaly. A két utóbbi ország egyelőre nem jelentett be megszorításokat.
Megszorítások Olaszországban, Portugáliában és Spanyolországban
Az olasz államadósság pár tized százalékponttal még a görögnél is magasabb volt tavaly, Olaszország ennek ellenére sokkal jobb helyzetben van, ugyanis államadóssága nem emelkedik olyan meredeken, mint a görög, hanem magas szinten beragadt. Emellett Olaszország likvid, vagyis lejáró adósságait képes törleszteni, míg Görögország már csak az IMF-EU segélynek köszönheti fizetőképeségét. Fontos különbség a két ország között az is, hogy az olasz államháztartási hiány tavaly a GDP 5,3 százaléka volt, ami jóval kevesebb mint fele a görögnek.

Ez csak egy W első fele, és jön még egy kiadós lejtmenet? (Fotó: MTI)
Az olasz kormány két év alatt 24 milliárd euróval kívánja csökkenteni az államháztartási hiányt. A megszorítások elsősorban a köztisztviselőket és a helyi önkormányzatokat érintik. A közszférában elbocsátásokra kerül sor, befagyasztják a béreket és kitolják a nyugdíjkorhatárt, valamint csökkentik a helyi önkormányzatok juttatásait. A kormány a kedden meghozott intézkedésektől azt várja, hogy a deficit 2,7 százalékra csökken 2012-re.
A portugál kormány május 20-án hagyta jóvá megszorító csomagját. Ennek keretében a személyi jövedelemadók kulcsát 1-1,5 százalékponttal emelik, az áfát 20 százalékról 21 százalékra növelik, a vezető beosztású állami alkalmazottak bérét 5 százalékkal csökkentik, és 2,5 százalékos adót vetnek ki a nagyobb vállalatok és bankok profitjára. Az intézkedések hatására az idei államháztartási hiány 7,3 százalékra csökken, a jövő évi deficit pedig 4,6 százalékra hanyatlik a tavalyi 9,4 százalék után.
Spanyolország csökkenti az állami alkalmazottak bérét, felfüggeszti a nyugdíjak inflációkövető emelését, valamint visszafogja a beruházásokat és a regionális kormányzatok finanszírozását. A kormány két év alatt 15 milliárd eurót tervez megspórolni, ebből több mint 6 milliárdot az állami beruházások visszafogásával. Az intézkedések célja, hogy az idén a GDP 9,3 százalékára csökkenjen az államháztartási hiány. A tervek szerint 2011-ben 6 százalék, 2013-ban pedig már csak 3 százalék lesz a deficit.
Megszorításokat jelentett be a francia kormány is: 2011-2013 között befagyasztanak minden kiadást, kivéve a nyugdíjakat, és ugyanebben az időszakban az állam működési költségeit 10 százalékkal csökkentik.
Törékeny a kilábalás
Egyelőre úgy tűnik, hogy az euróövezet nagy részében véget ért a recesszió, a tagországok gazdasága ugyanis 2010 első három hónapjában átlagosan 0,2 százalékkal nőtt 2009 utolsó negyedévéhez képest. A kilábalás azonban törékeny, a recesszió még könnyen W alakot ölthet, ami a jelenlegi enyhülés után egy újabb mélyrepülést jelentene az európai gazdaság számára. Ennek a forgatókönynek a megvalósulásával fenyegetnek a görög és a dél-európai államok adósságai miatt kiújult piaci félelmek is.
Az euróövezet gazdaságai súlyos veszteségeket szenvedtek tavaly. A legnagyobb mértékben, közel 8 százalékkal Finnország és Szlovénia gazdasága zsugorodott, az ír gazdaság pedig körülbelül 7 százalékkal esett vissza. Az euróövezet legnagyobb gazdaságában, Németországban is 5 százalék körül alakult a recesszió. Írország, Görögország, Ciprus és Luxemburg legfrissebb növekedési adatai pedig még mindig mínuszosak.
Történelmi csúcson a munkanélküliség
A recesszió történelmi mélypontra lökte az eurózóna munkaerőpiacait is: 2010 márciusára az övezet átlagos munkanélküliségi rátája elérte a 10 százalékot. Az egyes tagországokban azonban meglehetősen eltérően alakult a munkanélküliség, ami jó példája annak, hogy milyen távol is állnak az eurózóna gazdaságai egymástól. A legrosszabb foglalkoztatási adatokat Spanyolország produkálta, munkanélküliségi rátája 2009-ben megduplázódott és idén meghaladta a 20 százalékot (Magyarországon a munkanélküliségi ráta 11,8 százalék volt 2010 első három hónapjában).
Spanyolországot Szlovákia követi a munkanélküliségi dobogón 14,1 százalékot meghaladó munkanélküliségi rátával, a harmadik helyen pedig Írország áll 13,2 százalékos munkanélküliséggel. Portugáliában, Görögországban és Franciaországban szintén meghaladja az euróövezet átlagát ez a mutató, miközben Hollandiában csak 4,1, Ausztriában 4,9, Németországban pedig 7,3 százalékos volt a munkanélküliségi ráta.
(Forrás: bbc.co.uk, Hírszerző, MTI)
|