A Brókerarcok című filmből merítették több országra kiterjedő csalássorozatuk alapötletét a Capital Partners irányítói. A prágai központú cég budapesti irodáját február 23-án számolta fel a rendőrség. A legfrissebb adatok szerint 1800 ügyfelük volt Magyarországon. Ők legalább tízmilliárd forintot buktak a fiktív befektetéseken. Eddig a károsultak tizede sem jelentkezett a rendőrségen
Oszsza meg másokkal is
A BRFK február 23-i akciója után Tafferner Éva rendőrségi szóvivő még több száz károsultról beszélt, akik együttesen úgy hárommilliárd forintot buktak befektetéseiken a Capital Partnersnél. Aznap, a rendőrségi akcióval közel egyidőben a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) közleményben tudatta, hogy felfüggesztette a Capital Partners valamennyi függő ügynökét . (A függő ügynökök a befektetési szolgáltatóval, ebben az esetben a Capital Partnersszel kötött szerződés alapján, annak nevében, felelősségére és kockázatára eljáró vállalkozások vagy személyek. A brókercég bizományosi és kereskedelmi tevékenységét végzik, közvetítik, és ennek során az ügyfél pénzét és egyéb eszközét kezelik.) A regiszterből törölt több mint hetven cég és magánszemély attól a perctől kezdve nem végezhetett ügynöki tevékenységet a cseh cég nevében.
Rendőrök posztolnak a Capital Partners irodái előtt. Bottal üthetik a pénz nyomát?
Móricz Simon
A BRFK – mint azt a Népszabadság megtudta – február óta megállapította, hogy a prágai székhelyű Capital Partnersnek mintegy 1800 ügyfele volt Magyarországon, ők együtt több mint tízmilliárd forintnyi befektetésüknek mondhatnak búcsút, miután a nyomozók eddig alig százmillió forint értékben vett zár alá készpénzt és különböző ingatlanokat, így semmi esély a kártalanításukra. Ami meglepő, hogy a károsultak közül eddig csak 160-an tettek feljelentést.
A Capital Partners az Európai Unión belül úgynevezett „határon átnyúló befektetési szolgáltatóként” működött a cseh mellett, a lengyel, a szlovák, a román és a magyar piacon. Valamennyi országban ugyanazt a gyakorlatot követték: különböző adatbázisokból, nem egyszer a helyi telefonkönyvekből, találomra kiválasztott cégeket és magánszemélyeket hívtak fel átlag feletti hozammal kecsegtető befektetési ajánlatokkal.
Az első rendőrségi közlések még arról szóltak, hogy 150 ezer dollár, azaz mintegy 30 millió forint volt a „beugró” összeg. Ma már a cégnél lefoglalt dokumentumokból a rendőrség úgy látja, átlagosan ötmillió forintot fektettek be az ügyfelek Magyarországon a Capital Partnersnél. Egy szűk kör volt csupán az (cégek és magánszemélyek vegyesen), amely ennek a többszörösét, 30 milliót, vagy még annál is nagyobb összeget tett be.
A Capital Partners – a rendőrségi nyomozás jelen állása szerint – olyan befektetéseket kínált, amelyeken csak veszíteni lehetett. Tranzakciónként két százalékos jutalékot számoltak fel minden egyes ügylet után, azaz egy vétel és egy eladás (akár nyert rajta az ügyfél, akár veszített) négy százalékkal csökkentette a befektetett összeget. Ezzel a módszerrel pedig hónapok, olykor hetek alatt fel lehetett emészteni a milliós befektetéseket. A cég belső szabályzata ugyanis a tranzakciók számának növelésében, és nem a nyereség realizálásban tette érdekeltté a gyorstalpalón kiképzett ügynököket.
A Gazdasági Versenyhivatal még vizsgálja, megállja-e a helyét az az érvelés, amely szerint azért a messze a piaci átlag feletti jutalék, mert a szolgáltatásaik is átlag felettiek voltak. Aligha lehet kétséges a versenyhivatali vizsgálat eredménye annak fényében, hogy a rendőrség több olyan ügyfél történetét ismeri már, aki bár 60-70 százalékos nyereséget realizálhatott volna egyes ügyleteken, mégsem kapott egyetlen fillért sem, mert a különböző jogcímen felszámolt jutalékok időközben felemésztették a tőkét és a hozamát egyaránt.
Februárban őrizetbe vették a cég vezetőit
Népszabadság - Móricz Simon
A rendőrség egyre magabiztosabban állítja, hogy a Capital Partners átverte az ügyfeleit. Nagy valószínűséggel nem hajtottak végre egyetlen ügyletet sem az ügyfél előzetes hozzájárulása nélkül, azonban az ügyfelek hozzájárulását többnyire megtévesztéssel szerezték meg.
A Capital Partners 2006-ban kezdte meg működését Magyarországon. Egy év sem telt el, s máris számos panaszt nyújtottak be a hoppon maradt ügyfelek a PSZÁF-hez. A felügyelet kezei azonban meg voltak kötve. A határon átnyúló pénzügyi szolgáltatót ugyanis csak ott vizsgálhatja a felügyelet (esetünkben a cseh nemzeti bank), ahol a céget bejegyezték. A PSZÁF végül 2009-ben két közleményben figyelmeztette az ügyfeleket a Capital Partners által kínált befektetések különösen kockázatos voltára.
Végül 2009-ben egy konkrét részvényügylet kapcsán derült fény a csalásra. A PSZÁF tőkebefektetési csalás gyanújával feljelentést tett a rendőrségen, miután a Capital Partners a már majdnem minden befektetésüket elbukó ügyfeleinek egy lengyel cég részvényeit ajánlotta megvételre, mondván, a társaságot hamarosan bevezetik az amerikai tőzsdére, aminek következtében papírjai értéke egyik-napról a másikra megsokszorozódhat. Több mint egy éven át hitegették ezzel a befektetőket, a lengyel céget persze nem vezették be a tőzsdére.
A „lengyel részvényügylet” kapcsán egyeztetett a felügyelet és a rendőrség, és ekkor vált nyilvánvalóvá, hogy a Capital Partners célja nem más, mint hogy a magas jutalékaival leapassza a befektetők tőkéjét, majd mintegy végső menedék gyanánt, felajánlja nekik az amerikai tőzsdei bevezetésre váró (amúgy szintén értéktelen) papírokat. A befektetők pénzét eközben különféle offshore cégeken keresztül eltüntették.
A Capital Partners egy lapunknak nyilatkozó rendőrségi szakértő szerint igen kifinomult módszerrel elkövetett, jövedelmező csalás. Azt, hogy jövedelmező, mi sem bizonyítja jobban, mint hogy 2009-ben a Cseh Nemzeti Banknál vezetett számláján 500 milliárd forintnak megfelelő összegű forgalmat bonyolított a cég.
Csehországban már öt éve vizsgálódik ellenük a felügyelet, büntetőeljárás is indult, ezek azonban mind a cégre, mind a befektetőikre hatástalanok maradtak. Amikor februárban a rendőrség lecsapott a társaság budapesti és debreceni irodájára, azokban már a romániai és az új piacnak számító görögországi új befektetések szervezését készítették elő.
Nem cseh fehérgalléros bűnözők találták ki a rendszert. Ezt a módszer, amellyel az elmúlt néhány évben a csehek alsó hangon tízmilliárd forintot vettek ki 1800 magyar befektető zsebéből, 1996-ig sikerrel alkalmazta az Egyesült Államokban egy ottani brókercég. Lelepleződésük után (az ő történetük alapján) készült az akkor első filmes Ben Younger Brókerarcok című filmje, melyet 2000-ben nálunk is bemutattak.
Amikor a BRFK nyomozói ez év februárjában lecsaptak a Capital Partners irodájára, nem tudtak mit kezdeni a falakra kitűzött nyakkendődarabok látványával. Ma már tudják: a budapesti iroda minden tekintetben úgy működött, ahogy az a Brókerarcokban látható. (A film tananyag volt a Capital Partners brókerképzőjén.) Az első sikeres ügylet után levágták és kitűzték a bróker nyakkendőjének végét. A falat már számos nyakkendővég borította.