közérdekű ! ? : A bulvárakciók ideje elmúlt! Szembefordultak Vonával a radikálisok |
A bulvárakciók ideje elmúlt! Szembefordultak Vonával a radikálisok
2010.05.07. 05:50

Alkotmányjogászok nyilatkozatai után radikális jobboldali szervezetek is megfogalmazták véleményüket Vona Gábor ígéretéről, mely szerint Magyar Gárda-mellényben vonul be az Országgyűlés alakuló ülésére.
Oszsza meg másokkal is
A Honfoglalás 2000 Egyesület és a Nemzeti Szociáldemokraták kedden hozták nyilvánosságra Vona Gábornak címzett nyílt levelüket, melyben felszólítják a Jobbik elnökét: tegyen le tervéről, és ne jelenjen meg a Parlamentben mellényben.

Vona Gábor a Jobbik frakciójának múlt heti ülését követő sajtótájékoztatóján is megerősítette korábbi, a radikális párt kampányzáróján is elismételt ígéretét: "Továbbra is igen, vállalom, hogy ott gárdamellényben fogok megjelenni" - válaszolta arra a kérdésre, vesznek-e fel valamilyen egyenöltözetet a képviselőcsoport tagjai az új törvényhozás alakuló ülésén, de elmondta azt is: "nem készülünk semmiféle köpenyviselésre".
A Jobbik április negyedikén tartott kampányzáróját követően egyébként rögtön megtámadták Vona kijelentését: szavai miatt törvény vagy hatósági rendelkezés elleni izgatás bűntettének gyanúja miatt Forgács Imre igazságügyi és rendészeti miniszter feljelentette a pártelnököt, mivel szerinte nagy nyilvánosság előtt elhangzó kijelentésével a köznyugalom megzavarására alkalmas, általános engedetlenségre uszítás bűntettét követte el.
Vona Gábor ezt követően hasonló módon vágott vissza Forgács Imrének: hamis vád és hivatali visszaélés miatt tett ellene feljelentést, és közleményében hozzátette: az Új Magyar Gárda Mozgalom mellényét viselni nem jogsértő, és ő az elmúlt húsz év politikusi gyakorlatával szemben betartja ígéretét.
A Fővárosi Ügyészség végül bűncselekmény hiányában elutasította Forgács Imre feljelentését.

A "Csendőrség" éppen szabálysértést hajt végre
A jogerősen betiltott Gárda-egyenruha, vagy egy arra emlékeztető öltözet viselése jelenleg szabálysértésnek minősül. Lövétei István alkotmányjogász hétfőn úgy nyilatkozott az MTI-nek: az Országgyűlés május 14-re tervezett alakuló ülésén mind a korelnöknek, mind pedig a megválasztott új házelnöknek joga van ahhoz, hogy döntsön, mi legyen, ha egy képviselő gárdamellényben jelenik meg az ülésteremben.
Az alkotmányjogász szerint ha a házelnök úgy határoz, akkor a kormányőrök kivezethetik a szabálysértőt, és a szabálysértést észlelve feljelentést tehet az ügyben, azonban a rendőrök az Országházból nem vihetnek el senkit. Az alkotmányjogász elmondta, hogy szabálysértést utólag lehet megállapítani, és ha ez megtörténik, akkor az Országgyűlés megszavazhatja azt, hogy az érintett képviselőnek felfüggeszti a mentelmi jogát.
Lövétei István másnap a Klubrádiónak adott interjújában hozzátette: nem hiszi, hogy a parlament azzal kezdi működését, hogy felfüggeszti egy képviselő a mentelmi jogát, kivezettetni pedig csak akkor lehet valakit, ha egyébként viselkedésével megzavarja a ház rendjét.
A Jobbik pártmagazinja, a Barikád ugyanakkor megszólaltatott a kérdésben egy másik alkotmányjogászt, Cservák Csabát is, aki nem tartja elképzelhetőnek, hogy Vona Gábort, vagy bárki mást bármilyen jogszabályra hivatkozva erőszakkal kivezessenek az ülésteremből - a jogszabály eleve csak közterületre vonatkozik, az Országház pedig nem minősül annak.
A Barikád szerint Cservák Csaba már több nyilatkozatában elmondta a hivatkozott jogszabályról: a rendelet alkotmányjogilag ezer sebből vérzik. A jogszabály az egyéni önmegvalósításhoz való jogot súlyosan sérti, és olyan szinten avatkozik bele az emberek privát szférájába, amely egy demokratikus szabadságjogokat tiszteletben tartó államban elképzelhetetlen.
A Honfoglalás 2000 Egyesület és a Nemzeti Szociáldemokraták kedden közzétette nyílt levele arra szólítja fel a Jobbik elnökét és frakcióvezetőjét, hogy az Országgyűlés alakuló ülésén az alkalomhoz illő módon, öltönyben jelenjen meg.
„Terve, miszerint mellényben akar részt venni az ünnepi aktuson, méltatlan az Ország Házához, a hely szellemének és az ország polgárainak lebecsülése, nem utolsó sorban provokáció" - áll a közleményben.
A két szervezet szerint egy megválasztott képviselő nem élhet vissza az előlegezett bizalommal, be kell tartania a jó ízlés és a parlamenti szokások íratlan szabályait, és a nemzeti egység megteremtése érdekében mindenkivel együtt vissza kell utasítania minden „megosztó, provokatív" megnyilvánulást.
„A választási kampánynak vége, az ilyen és hasonló bulvárakciók ideje elmúlt" - érvel a két szervezet a nyílt levélben.
forrás : hetivalasz.hu
|