Mit érthet Orbán radikális adócsökkentés alatt?
2010.05.06. 05:51
A Bajnai-kormány tervei mentén haladva jövőre 200 milliárd forinttal csökkenne a magasabb jövedelemre bejelentett munkavállalók adóterhelése. Ha a Fidesz elsöpri a legutóbbi adóváltozásokat, ezt a 200 milliárdos adócsökkentést is kiiktatja. De mit kapunk majd helyette? Ezt egyelőre nem tudni, de az biztos, hogy a radikális adócsökkentés ígéretét csak jóval a 200 milliárdos határ fölött lehet majd komolyan venni.
Oszsza meg másokkal is
Az utóbbi hetek kampányának középpontjában a Fidesz adótervei álltak. Egyértelmű válasz a változásokkal kapcsolatos kérdésekre fideszes politikusoktól nem érkezett. Orbán Viktor hétfői sajtótájékoztatója óta sem látunk sokkal tisztábban. Jelenleg azt lehet tudni, hogy az adórendszer családi elemmel történő kiegészítése legkorábban 2011-től várható. 2010 közepén is lesz egy nagyszabású adóreform, de ebben a fentihez hasonló, messzire vezető változások még nem fognak szerepelni.
Az év közepén életbe lépő "nagyszabású adóváltozásokról" sem lehet tudni egyelőre semmit. Tavaly nyáron a Bajnai-kormány hivatalba lépését követően is történtek azonnali, júliustól hatályos adómódosítások . Kismértékben változott a személyijövedelemadó-rendszer, átmenetileg két sávos járuléktábla lépett hatályba, nőtt a jövedéki adó és az áfa is. Mbr>
Orbán évközi, nagyszabásúként leírt adóreform javaslatai minden bizonnyal nem jelentenek majd a felsoroltaknál lényegesen mélyebbre ható, "szerkezeti" változásokat, az ígéretek szerint ezek csak 2011-től jönnek. A Fidesz politikusainak korábbi megszólalásai alapján sokkal valószínűbb néhány szimbolikus változtatás bejelentése, például néhány kisadó felszámolása, mely egyben egyszerűsítést is jelentene – legalábbis lehetne akként tálalni – miközben az államkassza bevételei sem csökkennének érdemben.
Hosszabb távon személyi jövedelemadó (szja) ügyben legalább három különböző irányba indulhat az új kormány: a jelenlegi adórendszert alapjaiban változatlanul hagyva lényeges, koncepcionális változást nem jelent már be. Ennél sokkal valószínűbb – Orbán hétfői nyilatkozata alapján –, hogy a Fidesz a családi adózás valamelyik formáját választva átalakítja a rendszert.
A harmadik út az előző kettő ötvözése lehet: a jelenlegi rendszer és a családi rendszer párosítása, ami ellen szól, hogy a végeredmény egy a mainál is jóval bonyolultabb szisztéma lenne, a bevallás tehát – a Fidesz elnökének szavaival élve – egészen biztosan nem férne el egy söralátéten . Mindezért ennek a forgatókönyvnek a megvalósulására elég kicsi az esély. (Az egykulcsos szja bevezetésétől a Fidesz már korábban visszatáncolt, bár a jelenlegi rendszert a jövő évi sávhatár-emelkedéssel együtt tekinthetjük akár egykulcsosnak is.)
Szuperbruttó vagy családi adózás?
Az elmúlt hónapokban annyi ellentmondó fideszes nyilatkozat látott napvilágot adóügyben, hogy már a viszonylag egyértelműen bejelentett szándékok hallatán is maradnak kételyek. Ezért jelenleg sem csupán egy, inkább két forgatókönyv megvalósulására lehet nagyobb esély.
Az egyik stratégiai a Bajnai-kabinet adókoncepciójának - kisebb változtatások, egyszerűsítések melletti - továbbvitele lehet. Ha a Fidesz nem dobja ki a tavaly megszavazott adóátrendezést, akkor 2011-től 15 millióra ugrik a 17 százalékkal adózó jövedelem sávhatára a jelenlegi ötmillióról. Ez az államháztartás szempontjából 200 milliárdos bevételkieséssel járna, amit kiadáscsökkentésekkel, és/vagy a növekedés beindulásával keletkező többletbevételekkel lehetne kompenzálni – egy idei nulla közeli növekedés után, ha jövőre két százalékot meghaladó ütemben fog nőni a gazdaság, akkor a szükséges 200 milliárdos államháztartási bevételtöbblet automatikusan be fog folyni a kasszába.
A másik, még valószínűbb stratégia a családi adózás bevezetése lehet, ami - ha a Fidesz az egyszerűsítést tényleg komolyan gondolja - bajosan futhatna együtt a jelenlegi rendszerrel, a szuperbruttósítással ötvözött sávhatár kitolással és az adójóváírás megtartásával. A mai rendszer és a családi adószisztéma persze lehetnek kompatibilisek, azonban az biztos, hogy a végeredmény nem egy egyszerű adórendszer lesz.
Mi lesz Bajnaiék 200 milliárdos adócsökkentésével?
Amennyiben viszont a Fidesz alapjaiban alakítja át a szuperbruttós, adójóváírással kiegészülő, kvázi egykulcsos szisztémát, akkor ugrik a 2011-re ütemezett sávkitolás is, ezzel együtt pedig a 200 milliárdot jelentő, Bajnaiék által beígért adócsökkentés. Ha tehát a következő kormány a jelenlegi rendszert "felszámolja", egyúttal a Bajnai-kormány által beígért jelentősnek mondható adócsökkentést is visszavonja. Ebben az esetben a választások győztese csak akkor tud majd hitelesen beszélni a radikális adócsökkentésről - ha egyáltalán lesz ilyen -, ha a 200 milliárdos beütemezett adócsökkentést egy új rendszerben nem csak "visszaadja", hanem ki is egészíti egy hasonló nagyságrendű adómérsékléssel.
Érdemes lesz tehát figyelni: bármit jelentsen is be a Fidesz az szja-rendszerrel és a várt adócsökkentéssel kapcsolatban, csak a 200 milliárd forint fölötti enyhítés lesz majd az "ő érdeme", ugyanis a többiről már a Bajnai-kormány döntött.
forrás : hirszerzo.hu
|