Üzletiszféra, Gazdaság : Gerillatámadás az offshore-háborúban: Fidesz-közeli érintettek ügyeit gyűjtötték össze |
Gerillatámadás az offshore-háborúban: Fidesz-közeli érintettek ügyeit gyűjtötték össze
2010.05.06. 05:49

Fidesz-közeli vállalkozások offshore-hátterére vonatkozó, már nyilvánosságot kapott információk katalogizálására szakosodott az a blog, amely Orbán Viktor hétfői, többek között a jegybank jövőjéről, illetve Simor András MNB-elnök offshore-érdekeltségéről is szót ejtő sajtótájékoztatója másnapján indult.
Oszsza meg másokkal is
"Ez a blog arról szól, hogy a Fidesz környékén és vezérkarában kinek hol milyen offshore cégekben van érdekeltsége" - írták a blog, valamint az azonos tartalommal létrehozott offshorelovagok.com weboldal készítői, akik ígéretük szerint olvasóik segítségével bővítik listájukat.
A blogon eddig hét fideszes, illetve Fidesz-közeli vállalkozó és közszereplő offshore-érdekeltsége szerepel, többek között szóba került a napokban vádemelési javaslatig jutott, a Hírszerző által annak idején nyomon követett "ipari kémkedési ügy", amelyben két alkalmazottja révén érintett volt a Diachem Kft.
Kékessyék és a Diachem
A cég több szálon kötődött Fidesz-közeli üzleti körökhöz; sőt a szálak egyenesen az Orbán Viktor családjának tokaji vagyonszerzése ügyében felbukkant Kékessy Dezső, az Orbán-kormány idején hazánk párizsi nagykövetének hozzátartozóihoz vezettek.
A Diachem tulajdonosai között felbukkant a Szárnyék Kft., amelynek egyik tulajdonosa Kékessy Dezső lánya, a cégnyilvántartás szerint Ausztriában élő Catherine Kékessy volt, de a tulajdonosok között szerepelt az egykori nagykövet másik lánya, Kékessy Piroska Barbara, valamint Kékessy Dezső fia, Georges Sándor Kékessy is.

A VPOP közel két évig vizsgálódott (Fotó: Hírszerző)
Magánszemélyeken, valamint egy Luxemburgban bejegyzett offshore cégen kívül a Diachem tulajdonosa volt még a Diagnosticum Zrt., amely laboratóriumok részére forgalmaz klinikai kémiai reagenseket, génpróbás teszteket, mikrobiológiai reagenseket, kémiai analizátorokat, sejtszámlálókat, immunológiai automatákat, centrifugákat. A Diagnosticumban igazgatósági tagként szintén felbukkant a már emlegetett Dr. Catherine Kékessy.
Az Orbán-kormány párizsi nagykövete és az egykori miniszterelnök baráti körébe tartozó üzletemberek közötti kapcsolatok sokrétűsége akkor lett a magyar közélet központi témája, amikor 2005-ben az Élet és Irodalom tényfeltáró cikksorozata ráirányította a közfigyelmet Orbán Viktor felesége, valamint barátai tokaji érdekeltségeire.
Kékessy Dezső és Orbán Viktor kapcsolatának további érdekes fejleményére a Magyar Nemzet derített fényt 2008-ban. A napilap birtokába jutott hangfelvétel szerint az egykori párizsi nagykövet egykori, argentin származású veje Magyarországról történő kiutasításáért cserében hajlandó lett volna Orbán Viktorra nézve terhelő adatokat szolgálatni a lap szerint Orbán Viktor viselt dolgai után kutakodó Finder Bt. számára.
Kékessy ezt követően az akkor a saját kisebbségi tulajdonában álló Heti Válasz hasábjain cáfolta, hogy adatokat ígért volna a Findernek Orbánról, azt viszont elismerte: az állítása szerint őt százmillió forinttal megrövidítő exveje ügyében adott megbízást a magánnyomozó cégnek.
Fellegi és a negyedik mobilszolgáltató
Szintén szerepel az összegyűjtött ügyek között Fellegi Tamás, a többek között a Heti Választ, az egyik országos kereskedelmi rádiófrekvenciát, valamint most már az RTL Klub kisebbségi tulajdonrészét birtokló Infocenter egykori tulajdonosa, ám az ő szerepeltetése - a fentiekkel ellentétben - nem tűnik indokoltnak.
Fellegi és a Heti Választ korábban tulajdonló Lantos Csaba 2008. december 8-án lett a Mobinet felügyelőbizottságának tagja, miközben a cégbe beszállt a két héttel korábban létrehozott, Skóciában bejegyzett Layland nevű cég, amely egy hongkongi üzletember és Fellegi Tamás érdekeltsége volt.
A blogban, illetve a www.offshorelovag.com weboldalon megemlékeznek a készítők Liszkay Gáborról, a Magyar Nemzet főszerkesztőjéről, aki több mint 3 évig képviselt egy Amerikában bejegyzett offshore céget, amely egyik ingatlanhasznosító vállalkozásának is társtulajdonosa volt, Töröcskei Istvánról, a Hír Tv volt tulajdonosáról, akinek egyik pénzügyi cége egy libériai bejegyzésű offshore résztulajdonában állt.
forrás : hirszerzo.hu
|