közérdekű ! ? : Amnéziában szenved a Fidesz, ha bűncselekményekről van szó |
Amnéziában szenved a Fidesz, ha bűncselekményekről van szó
2010.03.18. 05:46

Noha Bencze József országos rendőrfőkapitány tegnapi bejelentése szerint tavaly háromszor annyi korrupciós üggyel volt dolga a rendőrségnek, mint egy évvel korábban, az elmúlt néhány évben mégis jelentősen csökkent a bűncselekmények száma. Nem volt több gazdasági visszaélés sem, mint a Fidesz-érában, s a gazdasági bűncselekmények mértéke is az Orbán-kormány alatt ugrott meg. Kampányában azonban az ellenzéki párt "elfeledkezik" minderről és a végletesen leromlott közbiztonsággal riogat.
Oszsza meg másokkal is
Határozottan cáfolják a Legfőbb Ügyészség adatai a Fidesz politikusainak állításait, amely szerint az utóbbi években Magyarországon sosem látott mértékben terjedt el a bűnözés és a garázda jellegű bűncselekmények, és mind szélesebb körben terjedt el az erőszak. Legutóbb Kontrát Károly fideszes képviselő beszélt erről, kétségbe vonva a rendőrség és a kormány munkáját. A Fidesz "Itt az idő!" című - 4,2 millió példányban terjesztett - kampányfüzete ugyancsak azt próbálja elhitetni a közvéleménnyel, hogy a "közbiztonság végletesen leromlott". Ennek igazolására azt emelték ki, hogy évente több mint 32 ezer erőszakos és garázda jellegű bűncselekményt követnek el hazánkban. Ez a szám önmagában igaz, de nem tér el lényegesen az Orbán-kormány időszakában elkövetett hasonló bűncselekmények számától.
Ugyanakkor feltehetően Kontrát és a Fidesz "nem emlékszik" arra, hogy 1998 és 2002 között lényegesen több bűncselekményt követtek el, mint az elmúlt években. A rendszerváltás után soha annyi bűncselekményt nem követtek el, mint 1998-ban: ekkor 600 ezernél több bűncselekményt regisztrált az ügyészség (lásd táblázatunkat - a szerk.). Összesítve az Orbán-éra alatti több mint 2 millió bűncselekményt követtek el, míg Horn Gyula miniszterelnöksége alatt ez a szám még másfél millió körül járt. A statisztikák már Medgyessy kormánya alatt javultak, azóta is átlagosan 400 ezer körüli a bűnelkövetések száma egy évben, szemben az Orbán-kormány 500 ezres átlagával. Az ügyészségi adatok szerint javulás mutatkozott az első és a második Gyurcsány-kormány idején is, az összes bűncselekmény száma tavaly először 400 ezer alá csökkent. Soha olyan kevés emberölést és szándékos testi sértést nem követtek el, mint éppen az elmúlt három évben, s a statisztikák folyamatos csökkenő tendenciát mutatnak.
Nyílván azt is elfelejtették, hogy éppen az Orbán-kormány hatalomra kerülése idején harapóztak el sosem látott mértékben Magyarországon az alvilági indulatok. 1998 egyértelműen a robbantásos merényletek időszaka volt. Jócskán jutott belőlük az évre, összesen 28-szor robbantottak elsősorban a főváros utcáin, különböző szórakozóhelyeken, éttermekben és irodaházakban (részben még a Horn-kormány alatt). A legismertebb - amelyben elsőként haltak meg civilek - az Aranykéz utcában a kormány július 6-i hivatalba lépése előtt négy nappal történt.
Bár a következő években kevesebb ilyen eset fordult elő, mégis elmondható, az egész Fidesz-kormány időszakát végigkísérték a különböző leszámolások: 12 robbantást 1999-ben is végrehajtottak, 2000-ben 7-et, 2001-ben 6-ot, 2002-ben pedig 1 ilyen esetben nyomoztak a hatóságok, de az elkövetőket nagyrészt nem sikerült elfogni. Árulkodó adat a Horn-kormány és a Fidesz-éra összevetése a bünelkövetők felderítésénél: míg 1994-től 1998-ig 866.212 bűnözőt nem sikerült elkapni, addig Orbán négy éve alatt ez a szám egymillió fölé ugrott. A csaknem 300 ezerrel több ismeretlen tettes még akkor is feltűnően növeli a statisztikát, ha 2002 második felében már a Medgyessy-kabinet kezdte meg kormányzását. Vagyis a legkevesebb bűnözőt is az Orbán-kormány alatt fogták el.
A robbantásos bűncselekmények első szakasza után a még kormányra készülő Fidesz olyan maffiaellenes-törvény létrehozását sürgette, amely - ahogyan akkor Kövér László fogalmazott - "különös esetekre különleges felhatalmazást" adott volna a bűnüldöző szerveknek. Ám a gyakorlatban éppen ezért bizonyult működésképtelennek. Bár a javaslatot röviddel a kormány megalakulása után hatpárti egyeztetéssel átvitte a Fidesz, de a végül elfogadott jogszabály sok kiskaput hagyott a bűnüzőknek. A törvény nem kezelte megfelelően például a szervezett bűnözők bűnüldözési, igazságszolgáltatási, kormányzati szervekbe való beépülésének kérdését, pedig - az SZDSZ akkori kritikája szerint - a maffia elleni harc egyik alapproblémája, hogy tagjaik a világon mindenhol be tudnak épülni ezekbe a szervekbe. Hack Péter szerint ki kellett volna bővíteni az igazságszolgáltatási szervek hatáskörét, hogy időben észlelhessék, ha valaki be akar közéjük épülni. A törvény a prostitúció szabályozására is kitért: bevezette a türelmi zóna fogalmát, és arra kötelezte az önkormányzatokat, alakítsanak is ki ilyen területeket. Ám erre nem voltak hajlandók. A szabályozás a lakossági igényeket sem vette figyelembe, mivel a testi örömökkel folytatott üzletelést az utcára helyezte volna, nem pedig az arra kialakított nyilvánosházakba.
Az Orbán-kormány persze nem csak az elhibázott törvényről, hanem az egyre inkább terjedő gazdasági bűnözésről is elhíresült. A Legfőbb Ügyészség összesítése szerint 1998-ra megkétszereződtek a különböző adócsalási és sikkasztási esetek: míg 1997-ben csak 6543 ilyen ügyben nyomozott az ügyészség, addig az Orbán-kormány első évben már 13.454-ben, és ez csak tovább emelkedett a következő években. 1999-ben már több mint 20 ezer esetben követtek el gazdasági visszaélést. Bár Bencze József országos rendőr-főkapitány tegnapi közlése szerint az elmúlt évben háromszor annyi korrupciós üggyel volt dolga a bűnüldöző szerveknek, mint egy évvel korábban - az ügyészségi adatok szerint tavaly 963, 2008-ban 541 vesztegetési ügy miatt indult nyomozás -, ennek ellenére az elmúlt öt évben mégsem fordult elő több korrupciós ügy (3292), mint 1998-tól 2002-ig (3792).
Február 18-i évértékelőjében Bencze József országos rendőrfőkapitány is kiemelte: a néhány éve jellemző, mérsékelt ütemű csökkenés a bűncselekmények számában tovább folytatódott, tavaly 14.500-al kevesebb bűneset vált ismertté, mint 2008-ban. Ez pedig éppen a rendőrség munkájának köszönhető, hiszen 25-30 százalékkal több intézkedést hajtottak végre az országban, mint tavalyelőtt. Mindezek mellett az erőszakos, garázda bűncselekmények száma alig változott. A lakosság biztonságérzete azonban nem javult, sőt a kistelepüléseken egyenesen romlott. Forgács Imre igazságügyi és rendészeti miniszter szerint ez részben a gazdasági válság okozta feszültségekkel, a kisebb súlyú bűncselekmények szaporodásával, illetve a politikai szélsőségek megjelenésével magyarázható.
Bajnai Gordon kormányfő ezért a tavaly szeptemberben meghirdetett Rend és biztonság programjának folytatását kérte Benczétől, hogy érezhetően javuljon a polgárok biztonságérzete, a többi között minél több köztéri kamera kihelyezésével. A miniszterelnök a romagyilkosságok miatt elindított "közbiztonsági háló" további kiterjesztését is javasolta a rendőrkapitánynak, hogy tovább csökkenjenek a közterületeken előforduló bűnesetek. Bajnai szerint azonban a rendőrségnek tavaly nagy kihívást jelentett a politikai terrorizmus, az "emberellenes ideológiák" által motivált támadások. A szélsőséges csoportok utcai rombolása, fokozott jelenléte és támadásai ellen ezért határozott fellépést kért. A javuló bűnügyi statisztikákra a Fidesz érdemben nem reagált.
forrás : Népszava-összeállítás
|