Visszaüthet a Fideszre a rendszerellenesség
2010.03.14. 06:34

A rendszerellenes radikalizmus hullámait meglovagoló Fidesznek most könnyen visszaüthet az utóbbi években követett politizálása Kis János szerint. Az egykori SZDSZ-es politikus, filozófus úgy vélte: Orbán Viktorék joggal tarthatnak a mára ellenük forduló Jobbiktól, mert az elkövetkező hetekben a radikálisok javára veszíthetik el szavazóikat.
Oszsza meg másokkal is
A Fidesz a jelek szerint már elérte lehetséges támogatottsága felső határát. Veszíteni azonban még tud, részint a kampány során elkövetett hibái miatt, részint pedig azért, mert a feljövőben lévő Jobbik nemcsak az MSZP rovására növekszik, hanem a Fideszére is - nyilatkozta Kis János filozófus. A Beszélő legfrisebb számában megjelenő interjújában az SZDSZ egykori elnöke az áprilisi választások lehetséges forgatókönyvét elemezte és az induló pártok terveit, lehetőségeit vette sorra. Mint a Jobbikról mondta: könnyen lehet, hogy amit az
Orbánék középre helyeznék magukat
Valójában a Jobbik a Fidesz legnagyobb ellenfele - mondta az ellenzéki párt egyik politikusa a Népszavának. Hozzátette, tudomása szerint Orbán Viktorék minden szűk körű megbeszélésén szó esik a szélsőséges pártról, arról, hogyan lehetne népszerűségük növekedését megakadályozni. Forrásunk úgy vélte, ha pártjának csak Vona Gáborékkal lenne kétharmada a következő parlamentben, a Jobbikkal akkor sem akarnak együttműködni. A kulisszák mögött sem. Úgy vélte, léteznek olyan technikák, amelyek segítségével adott esetben akár támogató szavazatokat is szerezhet a Fidesz, és így nem kell a szélsőjobbosokkal alkudozni. Másoktól úgy tudjuk, a Fidesz vezetői azért hangoztatják, hogy szerintük az MSZP és a Jobbik egyaránt szélsőséges párt, mert ezzel a politikai paletta közepén kívánják magukat elhelyezni. Akadt, aki elismerte: az, hogy Orbánék a szocialistákat igyekeznek "összemosni" a szélsőségekkel, könnyen hiteltelenné válhat.
MSZP-től elvihetett, már elvitte, a Fidesztől azonban még mindig hódíthat szavazókat. A szakértő szerint ráadásul egyelőre azt sem tudni, hogy mekkora valójában a jelenleg passzív szocialista szavazóbázis.
A filozófus egyébként úgy látja, hogy a rendszerváltás óta hatalomra kerülő pártok - a Fidesz kivételével - mindig képesek voltak a kompromisszumos kormányzásra, "csak akkor merevedtek meg a frontok, amikor a Fidesz 1998-ban kormányra került, és deklarálta, hogy nem kíván az ellenzékkel egyezkedni, majd amikor 2002 után, már ellenzékben arra rendezkedett be, hogy eleve meghiúsítson minden megegyezést." Kis úgy vélte, a legnagyobb ellenzéki párt éppen ezzel a viselkedésével ártott hazánknak a legtöbbet; "ez a bajok oka, nem az, hogy a magyar politika nem érett a kétharmadosságra. És ezen a bajon egyáltalán nem segít, ha a Fidesz megteheti, hogy az ellenzék álláspontjával nem törődve, egyoldalúan módosítja a kétharmados törvényeket vagy akár az alkotmány rendelkezéseit."
Felhívta a figyelmet Kis János arra, a baloldali kormányok mindig törekedtek a konszenzusos kormányzásra, de a "Fidesz nem készül hasonló gesztusokra. Orbán világosan megmondta, hogy nem "duális erőtérben" kíván kormányozni. Ha kétharmados többséget szerez, ezt arra használná, hogy a "nemzeti ügyeket" egyedül fogalmazza meg, "nem állandó vitában", nem kompromisszumokat keresve. Azon lenne, hogy tizenöt-húsz évre megakadályozza a duális rendszer visszaállásának lehetőségét - fogalmazott a filozófus.
Kis szerint Orbán Viktor olyan berendezkedésre törekszik, melyben a kormányzó pártot - jelesül őt magát - nem lehet leváltani, az ellenzék pedig politikailag ellehetetlenül. Úgy vélte, egyértelmű teljhatalmi törekvései ellenére a Fidesz megnyeri a választásokat, de rendkívül nehéz helyzetben fog kormányozni. Mint kifejtette: 2006-ban ráült a Gyurcsány-kormány erkölcsi válsága következtében politikai szerephez jutott elit- és rendszerellenes radikalizmus hullámaira. Azóta egyetlen politikai üzenete volt: hogy a "hazug", "népnyúzó" kormány illegitim, el kell kergetni. Mindent ennek a célnak rendelt alá, azt hirdette, hogy a megszorító intézkedések csak a nép "megsarcolását", a reformok az ország tudatos tönkretételét szolgálják. Most fog szembesülni a következményekkel - tette hozzá.
A Közép-európai Egyetem (CEU) professzora szerint a Fidesz által teremtett és évekig támogatott szélsőségesek, a Jobbik mára "a Fidesz halálos ellensége" lett, ráadásul a radikálisok mindent meg is fognak tenni, hogy még több szavazót vegyenek el anyapártjuktól. Mint fogalmazott: "az elit- és rendszerellenes radikalizmus túlszaladt a Fideszen, és könnyen ellene fordulhat". Szerinte ugyanis a Fidesz törzsszavazóinak legalább tizenöt százaléka potenciális Jobbik-szavazó, így amennyiben a Fidesz kormány-pozícióba kerül, maga is könnyedén az utált elit, a gyűlölt rendszer megtestesítője lesz.
Budaházy messze van a mentelmi jogtól
Majdnem félezer kopogtatócédulája van a terrorcselekménnyel is gyanúsított Budaházy Györgynek - ezt Morvai Krisztina mondta egy vasárnapi kampányrendezvényen. A Független Hírügynökség beszámolója szerint a Jobbik EP-képviselője arról is beszélt, hogy nem reménytelen összeszedni a 750 kopogtatócédulát, és ő maga is "standolni fog Budaházyért". Morvai Krisztina egyébként remek embernek nevezte a Magyarok Nyilai katonai vezetésével gyanúsított férfit. A Budaházynak indított honlap tanúsága szerint viszont a férfinak nem 480 ajánlószelvénye van - ahogy Morvai mondta - "csupán" 382. A Jobbik nevében egyébként Vona Gábor még február végén azt közölte, hogy ők nem segítik Budaházy cédulagyűjtését. Ettől függetlenül Morvai maga is ringbe száll, igaz, ő nem párttag.
|