közérdekű ! ? : Érthető, ha fél a neonáciktól, de ne engedje át nekik az utcát! |
Érthető, ha fél a neonáciktól, de ne engedje át nekik az utcát!
2010.03.10. 05:51

A tatárszentgyörgyi áldozatok képét mutatják fel - Hanti Vilmos, a MEASZ elnöke munkatársaival
Fotó: STOP/Vass János
Nem szabad az utcát a neonáciknak átengedni. A demokratikus erőknek ez az álláspontja - mondta Bundestag képviselője a fővárosban. Békés antirasszista megemlékezésre gyűltek ma össze civil szervezetek, pártok és közéleti személyiségek a Hősök terén. A félelem azonban általános, amire egyebek mellett okot adhat az is, hogy egy VII. kerületi szállodában már incidensre került sor egyes szervezők és Németországból érkezett neonáci fiatalok között.
Oszsza meg másokkal is
Nemzeti színű esernyő, amely óvja az alatta elhelyezett magyar címert az aláhulló horogkeresztektől - ezt ábrázolja az a kitűző, amelyet a szervezők az esemény szimbólumának választottak és osztogatnak a Hősök terén.

A neonácikkal szembeszállók a téren
Fotó: STOP/Radó Alexandra
Több civil szervezet akkor hirdetett meg a helyszínre antifasiszta és antirasszista demonstrációt, amikor a Nemzeti Forradalmi Párt zöld utat kapott ottani rendezvényéhez, a "becsület napjáról" való megemlékezéshez. Időközben aztán ők mégis elálltak szándékuktól, mondván a rendészeti szervek és az önkormányzatok összefogtak ellenük, s "törvényesnek látszó, de átlátszó rendelkezéseikkel lehetetlenné tették a rendezvény normális lebonyolítását". 
A Németországból érkezett szélsőjobboldaliak az utca helyett egy szálloda halljában
Fotó: STOP/Radó Alexandra
A civilek azonban ettől függetlenül attól tartanak, ha nem is a megemlékezésükön, de valahol, valamikor újabb ártatlanokra csapnak le a szélsőségesek. Erdélyi Katalin, a Magyar Antifasiszta Liga ügyvivői testületének tagja például a STOPnak azt mondta: egyrészt szeretnének emléket állítani a roma holokauszt áldozatainak, másrészt pedig a roma gyilkosságsorozat során elhunytaknak. Emellett tiltakoznak a Nemzeti Forradalmi Párt léte ellen, s szeretnék, ha Magyarország "a miénk lenne, s nem a náciké. Bár nagyon félek a neonácik felbukkanásától, könnyen lehet, hogy lesz csihi-puhi...jól el fognak verni minket" - adott hangot aggodalmának Erdélyi, hozzátéve: nem is attól tart elsősorban, hogy a Hősök terén éri őket atrocitás, hiszen ott megfelelő rendőri védelmet kapnak, hanem később, akár a nyílt utcán, ahogy történt az például február 13-án, egy korábbi rendezvényüket követően is.
A Hősök terén egyébként 17 óráig Kegyeleti Őrséget állnak az Ismeretlen Katona sírjánál, s folyamatosan több tucatnyian jelenlétükkel demonstrálnak a romákat ért és érő rasszista megnyilvánulások ellen. A magnóból éppen roma gyászzene kezdett el szólni, amikor a szintén a helyszínen tartózkodó népszerű televíziós személyiség, Vágó István szerkesztőségünknek úgy nyilatkozott: magánemberként látogatott ki az eseményre, mivel úgy gondolja, feltétlenül ki kell fejeznie szolidaritását. Különösen abban a helyzetben, amikor úgy tűnik, a cigányok teljesen magukra maradtak. "Az én számomra az a legmegdöbbentőbb és a legszomorúbb, hogy amikor cigányokat ölnek meg, akkor az egész társadalom - némi kis részét leszámítva - túllép a dolgon. Azaz a többség nem érzi át, hogy itt emberek egész egyszerűen a származásuk miatt haltak meg" - közölte Vágó. Arra a kérdésre, szerinte várható-e a neonácik részéről valamilyen erőfitogtatás, annyit mondott: minden kétséget kizáróan így lesz, sőt hallotta is, hogy már gyülekeznek.

A demonstrálók csoportjában balra Teleki László
Fotó: STOP/Vass János
Teleki László szocialista országgyűlési képviselő azért tartotta fontosnak a rendezvényt, mert úgy érzi, egyre inkább tudatosítani kell a magyar társadalomban, mi történt az elmúlt másfél évben a hazai cigánysággal. Mert bár a médiumok tájékoztatását kielégítőnek véli ezzel kapcsolatban, mégis azon a véleményen van, még mindig nem kaptak elegen megfelelő képet a történtekről. Ezenkívül fontosnak tartja, hogy a civilektől is érjen el egyfajta üzenet az ellenzéki képviselőkhöz, akik nem szavazták meg a gyűlöletbeszéd elleni, valamint a holokauszt-tagadás büntethetőségéről szóló törvényt (A Magyar Országgyűlés ciklusának záró ülésnapján a szocialisták és szabad demokraták, valamint független MDF-esek voksaival szavazták meg a holokauszt-tagadást büntető törvényt. Miután a Fidesz-KDNP módosító javaslatát elutasították, az ellenzéki frakció tartózkodott. Nemmel szavazott a liberális frakcióban ülő Gulyás József - a szerk.). Ennél pedig már csak azon döbbent meg jobban, hogy az említett javaslatoknál még a Fidesz padsoraiban ülő roma származású képviselők sem nyomták meg az igen gombot. A romák elleni támadásokat illetően megjegyezte: nem csak a mai napon fél tőlük, mivel azok, akik a másságot nem tisztelik, bármikor támadást indíthatnak akár ellenük, akár például a zsidóság ellen.

Baloldalt Helmut Scholz
Fotó: STOP/Radó Alexandra
Késő délelőtt sajtótájékoztatóra került sor a belvárosban a Zöld Baloldal és a Demokratikus Hálózat (DM) szervezésében, amely eseményt kísérő konferencián részt vett Helmut Scholz európai parlamenti képviselő, az Európai Baloldali Párt külügyi vezetője is. A politikus hangsúlyozta: mindenütt jelen kell lenni az antifasiszta erőknek, és meg kell mutatniuk a velük egyet nem értőknek, hogy más elképzeléseik vannak az együttélés szabályairól, mint ellenfeleiknek. Mindezt az utcákon is szükséges demonstrálni, s nem szabad a területeket a szélsőjobbnak átengedni. A demokratikus erőknek ez az álláspontja Németországban - tette egyértelművé Scholz. 
A Demokratikus Hálózat aktivistái antifasiszta plakáttal
Fotó: STOP/Radó Alexandra
Kalmár Szilárd, a Demokratikus Hálózat (DH) alelnöke délelőtt már látott egy kisebb német neonáci csoportot a Hősök tere közelében gúnyolódva felvonulni. Úgy határoztak, aktivisták küldöttségével ahhoz a VII. kerületi szállodához vonulnak, ahol a mintegy 15-20 fős társaság megszállt. Nemtetszésüket kifejezve Kalmárék a hotellel szemben több antifasiszta plakátot helyeztek el, majd ezt meg kívánták tenni a hallban is. Ekkor azonban belebotlottak az épp ott sörözgető társaságba, akik közül az egyik fiatal az élen haladó Vajnai Attilát, a Magyarországi Munkáspárt 2006 alelnökét és egy fotóst többször meglökte. Erre Vajnai értesítette a rendőrséget, akik nagy erővel rövidesen a helyszínre vonultak, igazoltatták a német társaság tagjait, adatokat vettek fel, s egy időre lezárták a szállodát. Mintegy egy órával később pedig a rendőrök távozásra szólították fel a magyar szervezetek tagjait.
forrás : STOP
|