Őszödi árulók: Szekeres, Szili, Kiss Péter?
2010.03.07. 05:50

Miért titkolják a beszéd kiszivárogtatójának kilétét?
Bár tegnap még fontosnak tartotta az őszödi beszéd kiszivárogtatóinak megnevezését, és jóval korábban az MSZP vezetéséhez intézett levélben is kérelmezte az ügyet felderítő vizsgálat részleteinek közzétételét, ma már a Hír Tv-nek adott interjúban Szili Katalin főleg az „árulással" meggyanúsított szocialisták miatt aggódott.
Oszsza meg másokkal is
Az MSZP vezetése kampányérdekekre hivatkozva tereli a szót az őszödi beszéd körüli nyomozás részleteiről, és figyelmen kívül hagyta Szili Katalinnak a titkok nyilvánosságra hozatalát kezdeményező levelét is.
A volt házelnök tegnap a TV2-ben még a nyomozás részleteinek felderítését szorgalmazta, ma már csak a meggyanúsított szocialistákat félti.

Szili Katalin az MTI információi szerint még decemberben fordult levelével a szocialista párt vezetéséhez, melyben indítványozta a Nemzetbiztonsági Hivatal tavaly év végén lezárt és titkosított nyomozásának részleteit. A távirati iroda szerint Szili Katalin hihetetlennek tartja, hogy máig nem nevezték meg a kiszivárogtatásban szereplőket, és azt sem tették világossá, hogyan történhetett meg az eset.
A volt házelnök az MTI szerint a levélben azt írta, hogy az őszödi beszéd és annak kiszivárogtatása "a szocialista párt történelmi és katasztrofális mértékű elhiteltelenedéséhez" vezetett. Szili szerint a frakció zárt ülésén elhangzottak titokgazdája a képviselőcsoport vezetője, ő azonban eddig nem tett jogi lépéseket ez ügyben.
Gyurcsány Ferenc múlt héten a belvárosi szabadegyetem előadásán hozta szóba a beszédet, illetve annak kiszivárogtatását: „Nem kétséges, hogy valakik elárultak. Ha tudnám, hogy kik, elmondanám" - mondta, és csak annyit tudott hozzátenni a továbbiakban, hogy „merítsenek erőt" az őszödi beszédből és annak „nyers igazságaiból".
Gyurcsány Ferenc demonstrációhullámot és országos felháborodást kiváltó, 2006 őszén kitudódott balatonőszödi beszédével kapcsolatban egyelőre csak annyit tudni, hogy azt "házon belül" rögzítették, és erre utal a volt miniszterelnök elszólása is, mely szerint „elárulták".

Szili Katalin passzol
A Magyar Rádió 2006. szeptember 17-én, internetes honlapján tette közzé a birtokába jutott hangfelvételt, a nemzetbiztonsági vizsgálat után azonban az sem köztudott, hogy jutott el a beszéd a sajtóhoz. A titkosszolgálatokat felügyelő miniszter szerint a vizsgálat eredményét azért nem lehet nyilvánosságra hozni, mert az nagyon sok információt tartalmaz a titkosszolgálatok működéséről és a technikáiról, amivel dolgoznak.
Szili Katalin a TV2-nek hétfő este adott interjújában ismét követelte a nyomozás részleteinek nyilvánosságra hozatalát, és határozottan kijelentette, hogy fel kell deríteni az elkövetők kilétét. „Ha valaki azt mondja, hogy áruló követte el, akkor legyen bátorsága azt is kimondani, hogy ki volt az? Mikor és miért tette?" - tette fel a kérdéseket egyértelműen Gyurcsány Ferenc múlt héten elhangzott szavaira célozva.
Úgy tűnik, Szili Katalin a nyomozás eredményének titkosítása miatti aggodalma másnapra alább hagyott, és már nem tartotta olyan sürgősnek az „árulók" megnevezését: kedden a Hír TV-nek adott interjújában elmondta, hogy most kampány van, és a párt elnökségnek kell eldönteni, kíván-e további tisztázó lépéseket tenni. Az országház volt elnöke elmondása szerint a továbbiakban csak azokért aggódik, akik felett az ügy miatt „a gyanú árnyéka lebeg".
A „gyanú árnyéka" a találgatások szerint Szekeres Imre, Szili Katalin, Puch László, Kiss Péter személyére vetülhet, az Élet és Irodalom 2007-ben megírt cikke szerint ők és támogatóik lehettek érdekeltek Gyurcsány tervezett megbuktatásában.
Szekeres Imre az MTI-nek kedden adott interjújában kijelentette, hogy az őszödi beszéddel kapcsolatos belső pártvitákat a választások után kell rendezni, és most az a fontos, hogy az MSZP megpróbáljon minél több volt szavazójához eljutni.
„Ebben a folyamatban megengedhetetlen, hogy bármelyik szocialista politikus azzal próbálja magát pozícióba hozni, hogy egyébként nem létező belső vitákra, konfliktusokra utaljon" - hangsúlyozta a volt honvédelmi miniszter, és példaként a Szili és Gyurcsány által emlegetett balatonőszödi beszéd sorsát említette.
A szocialista vezetőség szintén teljes közönyének adott hangot az őszödi beszéd utórezgéseivel kapcsolatban: a választási kampányra hivatkozva nem kívánnak tovább foglalkozni a kiszivárogtatók kilétének felfedésével.
„Én a jövőről szeretnék beszélni, azzal szeretnék foglalkozni, nem pedig a múlttal" - közölte a Hír TV megkeresésére Mesterházy Attila szocialista miniszterelnök-jelölt Szili Katalin korábbi kezdeményezésével kapcsolatban, Nyakó István pártszóvivő pedig „okafogyottnak" nevezte az ügy felgöngyölítését.
Az MSZP szóvivője az ATV egyenes beszéd című műsorában is azt nyilatkozta, hogy egyetlen szocialista képviselő sem érintett az ügyben, ennyit kéne „nyugtázni", ez azonban ellentétes az NBH egyetlen nyilvánosságot látott nyomozási eredményével, mely szerint „házon belül" történt a beszéd rögzítése.

Nyakó szerint okafogyott
Ahogy arról lapunk beszámolt, a házelnöki posztjáról tavaly júliusban a választási siker érdekében lemondó Szili Katalin már korábban is kifejezte kritikáját az MSZP működésével és Gyurcsány Ferenccel kapcsolatban: szerinte az MSZP 2010-es országos választási listája nem tükrözi a párt megújulását, ezen ugyanis Gyurcsány Ferenc előkelő helyet kapott. Emiatt a „Gyurcsány ellenlábasaként" is emlegetett Szili levetette magát a névsorról, és a párt baranyai listájának élére került.
Szili Katalin a jelek szerint a Gyurcsány-vonaltól a lehető legnagyobb mértékben elhatárolódva igyekszik megmaradni az MSZP táborában: a szocialista politikus szeptemberben jelentette be, hogy egy új, tömegbázison nyugvó baloldali szervezet kiépítésébe kezd, amely megszólítja és újjászervezi a baloldali választókat, és létrehozta a „Szövetség a jövőért" elnevezésű, párton kívüli mozgalmat.
"Kati mindig szerette magát az erőcsoportok felett lebegő személyiségként láttatni. A saját mozgalom alapítása azt jelzi: készül arra az esetre, ha mégis törés keletkezne az MSZP-ben" - mondta el korábban a Heti Válasznak egy befolyásos szocialista háttérember.
Szili Katalin jelenlegi tevékenykedése könnyen magyarázható azzal, hogy az áprilisi vereség után várható szocialista tisztújításban minél kedvezőbb pozícióhoz szeretne jutni.
A pártvezetés ugyanakkor tavaly augusztusban még nyilvánvalóvá tette, hogy komolyan számítanak a választási felkészülésben Szilire, Lendvai Ildikó például közölte: a sajtóhírekkel ellentétben még további konzultációk folynak arról, hogy Szili Katalin a munkamegosztásban milyen szerepet vállaljon.
forrás : hetivalasz.hu
|