közérdekű ! ? : Döntési moratórium: Orbán az utolsó pillanatig húzta a gázt |
Döntési moratórium: Orbán az utolsó pillanatig húzta a gázt
2010.01.25. 05:41

Élesen bírálta és cinikus átverésnek nevezte a Fidesz a kormány múlt heti, a döntési moratóriumokról szóló határozatát. Nyolc évvel ezelőtt viszont tízmilliárdok sorsáról és személyek tucatjairól döntött az Orbán-kormány nem csak a választások előtti hónapokban, hanem a választások elvesztése után is. Az első Gyurcsány-kormány csak a kampány elkerüléséről hozott elvi döntést, de 2006. első felében már nem születtek olyan döntések, amelyekre most a Bajnai-kormány moratóriumot hirdetett.
Oszdmeg másokkal is
A múlt hétren határozott arról Bajnai Gordon kezdeményezésére a kormány, hogy a választások előtti időszakban több területen döntési moratóriumot rendel el. Az ok: a miniszterelnök sem személyi kérdésekkel, sem pedig hosszabb távú kötelezettségvállalásokkal nem akarja megkötni az új kormány kezét. (Ennek azért ellentmondnai látszik a Népszabadság értesülése Veres János pénzügyminiszter esetleges Londonba küldéséről .)
Csak visszafogottan
A döntés értelmében március 1-től az új kormány felállásáig új vezetőket nem lehet kinevezni sem az egyes minisztériumoknál, sem pedig a központi államigazgatási szerveknél, illetve ezek helyi szerveinél. A választásokig csak olyan közbeszerzési eljárást írhatnak ki, amelynek eredményéről a következő kormány kinevezését követően döntenek.
A minisztériumokban, illetve a központi költségvetési szerveknél április 1-jét követően csak a közfeladatok zavartalan ellátásához szükséges kötelezettségvállalásokról születhet döntés. Bajnai Gordon emellett azt is megígérte, hogy a demokratikus pártokat személyesen is tájékoztatja a gazdaság állapotáról .

Nem akarja megkötni az utódja kezét (Fotó: Magócsi Márton)
Április 1-je után 10 millió forintnál nagyobb értékű vagyon átruházásáról, illetve hasznosításáról csak abban az esetben hozhatnak döntést, ha ehhez a kormány – nyilvánosan megjelenő határozatban – hozzájárulását adja. Szintén április 1-jétől az új kormány kinevezéséig az uniós pályázatok bíráló bizottságai nem tesznek javaslatot projektek támogatására.
A Fidesz ugyanakkor azért bírálta a kormányt, mert sajtóhírek szerint 3 milliárd forint értékű közbeszerzési eljárást írt ki fénymásolók beszerzésére és üzemeltetésére a Miniszterelnöki Hivatal. A keret-megállapodás négy évre szól, és az állami, önkormányzati szervek részére új fénymásolók beszerzését, illetve a régebbiek karbantartását, cseréjét és javítását tartalmazza. Az elmúlt két évben hírek szerint már másfél milliárd forintot költött el hasonló célra a kormány.
Ilyen még nem volt
A miniszterelnöki kezdeményezés rendhagyó, ilyen döntés meghozatalára még nem volt példa. Igaz, négy évvel ezelőtt a választásokat megelőző hónapokban a Gyurcsány-kormány már nem hozott sem személyi döntést, sem hosszútávú kötelezettségvállalásról nem határozott. A választásokkal kapcsolatban egyetlen kormányfői döntés született: Gyurcsány Ferenc kérésére a miniszterelnök hat, ingyenesen dolgozó tanácsadó testülete szüneteltette a munkát, hogy a kampányolásnak még a látszatát is elkerüljék.
Gyurcsány Ferenc januárban a Közigazgatási Államtitkári Értekezlet tagjaitól azt kérte, őrizzék meg az igazgatási kar politikától való távolságtartását, mert a köztisztviselők nem valamelyik politikai erő, hanem a Magyar Köztársaság, és annak polgárai szolgálatára szerződtek. Az akkori miniszterelnök azt kérte továbbá, hogy az igazgatási kar kifejezetten tartsa távol magát mindenfajta pártpolitikai aktivitástól és mindenfajta kampányszerepléstől. Más kérdés, hogy Veres János, és a Pénzügyminisztérium szándékosan késett a katasztrofális első negyedéves költségvetési hiányadat közlésével az első forduló előtt.
Orbánék nem szégyellősködtek
A 2002-es választásokat megelőző hónapokban viszont nagyon is aktív volt az Orbán-kormány. Sőt, 70 főtisztviselő és főtiszt kinevezéséről májusban döntöttek, miután az MSZP megnyerte a választásokat . Egy héttel a kormányváltás előtt a kancellária új igazgatót jelölt ki a Millenáris Kht. élére, az oktatási miniszter javaslatára korábbi minisztertársát, Hámori Józsefet választották a Magyar UNESCO Bizottság elnökévé.
A Vegyépszer Rt. és a Betonút Rt. alkotta Magyar Autópálya-építő Konzorcium (MAK) 2002. januárja és márciusa között csaknem 170 milliárd forint értékű szerződést írt alá az autópálya-beruházásért felelős Nemzeti Autópálya Rt.-vel. Május végéig további 126 milliárd forintos útépítési megbízást kapott.
A választások előtti napokban döntött a kormány a több tízmilliárdos honvédségi rádiótender győzteséről, és ekkor kapta meg a Magyar Posta a Postabank jelentős állami többségét, 22 milliárdos ingyenes vagyonjuttatásként.
Májusban 4,3 milliárd forintos kötelezettséget vállalt három tételben az ügyvezető kormány (2 milliárd forintos költségvetési támogatás a Duna Tv-nek, 1,7 milliárd forint a 2012-es olimpiai játékok megrendezésére, újabb 600 millió forintos kezesség a debreceni sportcsarnok építésre), majd 14 milliárd forintos garanciát vállalt a közszolgálati tévé és rádió hitelfelvételeire. A választások előtti hónapokban kedvezményes feltételekkel privatizált 12 állami agrárgazdaság 20 évre igénybe vehető, összesen 17 milliárd forintos fejlesztési kölcsönt vehetett fel az MFB-től.
Az utolsó , májusi kormányüléseken 100 millió forint támogatást adtak a felsőmocsoládi sportcsarnokra, a Veresegyház és Térsége Fejlesztéséért Kiemelten Közhasznú Társaság támogatására 240 millió forintot, és 3 millió forintos alaptőkével étrehozták a Rodostó Közalapítványt.
forrás : hirszerzo.hu
|