Morvai-show Brüsszelben
2010.01.20. 05:42

Miért tett egy nagy kérdőjelet maga elé Morvai?
"Kérem szépen, nem önnél van a szó. A menetrendet előre tisztáztuk, kérem, kérem legyen udvarias és kövesse a szabályokat, mint mindenki más" - fejezte be az elnök.
Oszdmeg másokkal is
Ezekben a napokban hallgatják meg az Európai Parlament szakbizottságai az új biztosjelölteket, és január 26-ra tervezik a plenáris szavazást a testület egészéről. Az Európai Bizottság régi-új elnöke, a portugál José Manuel Barroso azt reméli, hogy február elsején hivatalba léphet az új Bizottság.

Az EU legfőbb végrehajtó testületének, az Európai Bizottságnak már régen meg kellett volna újulnia személyi összetételében: a 2004-ben megalakult bizottságnak tavaly október végén lejárt a mandátuma, és azóta pusztán ügyvezető jelleggel működik. A csúszás oka a Lisszaboni Szerződés életbe lépésének elhúzódása volt. Miután az unió reformszerződése december elsején végre hatályossá vált, tisztázódott az is, milyen jogi feltételek között kell megalakítani az új összetételű Európai Bizottságot.
A jelentős késedelem is oka, hogy a meghallgatások szigorú előírások szerint, feszes rendben zajlanak. A szabályokat (így azt is, hogy ki mikor hány percig kérdezhet) az ülések elején mindig elmondják. Viviane Reding új igazságügyi biztosjelölt meghallgatásán Morvai Krisztina, a Jobbik EP-képviselője is jelen volt, mint a LIBE (Állampolgári jogok, bel- és igazságügy) nevű EP-bizottság póttagja.
A meghallgatás második órájában a keresztényszociális politikai irányzathoz tartozó, 58 éves Reding éppen befejezett egy választ, amikor Morvai Krisztina csengetett, és kérdezni akart. „Elnök úr, szeretném megkérdezni..." - kezdte , amikor az elnök leintette: „Nem, nem, nem, nem lehet közbeszólni. Elnézést, de nem önnél van a szó" - mondta, és lekapcsolta Morvai mikrofonját, aki tovább magyarázott. A Jobbik „államfőjelöltje" egy nagy kérdőjelet rajzolt egy lapra, amit maga elé helyezett, és szemmel láthatólag nem tetszett neki, hogy nem kérdezhet. „Kérem szépen, nem önnél van a szó. A menetrendet előre tisztáztuk, kérem, kérem legyen udvarias és kövesse a szabályokat, mint mindenki más" - fejezte be az elnök.

A kérdőjeles jelenet
Morvai a szocialista Göncz Kinga diszkrimináció-ellenes irányelvvel kapcsolatos kérdésébe is megpróbált beleszólni . A levezető elnök ekkor nyugodtabb volt, csak annyit mondott: „Ne szóljon közbe kérem".
Amint korábban beszámoltunk róla , Morvai Krisztina korábban is szokatlan módon hívta fel magára a figyelmet az EP-ben. Októberben a „Guantanamo Magyarországon?" című sajtótájékoztatójára invitálta képviselőtársait, illetve Barroso elnököt. Akkori megszólalásnak sajátos hangulatot kölcsönzött, hogy a „Szabadságot Budaházynak! - Szabadságot a hazafiaknak!" feliratú pólóban fejezte ki véleményét. (A pólóhoz tartozó „használati útmutatóban" a következő direktíva olvasható: „Amennyiben valakinek nem tetszik az önön látott póló, tájékoztassa őt a börtönben sínylődő hazafiak helyzetéről, az ellenük folyó koncepciós eljárásról.")
forrás : hetivalasz.hu
|