DON HUNVALD ÉS A PÁRTSZOLGÁLATOSOK
2009.12.27. 09:07

Zártkörű megbeszélés a Dob utcai párthelyiségben
A „consigliere” a Központi Nyomozó Főügyészséget bírálta

Pártelnök-polgármestert, Hunvald György elvtársat, az ügyészség 2009. február 10-én vette őrízetbe, azóta, ahogy azt a jelenleg még szabadlábon lévők kihangsúlyozták, „egymásnak ellentmondó, gyakorta a hisztéria határát súroló hírek érkeztek-érkeznek vele kapcsolatban” A kerületi elnökség – a párttagság aggódását és tanácstalanságát látva – a közelmúltban zártkörű megbeszélést tartott az erzsébetvárosi Dob utcai párthelyiségben, ahol dr. Sebes Péter ügyvéd tartott tájékoztatást a „rejtélyes, ellentmondásos, szövevényes és egyre inkább elhúzódó” ügyről. – Kétségtelen tény, hogy a meghívó zárt űlésre invitálta a szocialista párt tagjait, ám a polgármester ügyvédje már az első percekben közölte: akár hangfelvétel is készülhet az elhangzottakról, ő minden szaváért vállalja a felelősséget…
Mivel az adófizetők pénzéből felfogadott tanácsadó – ahogy ígérte – minden szaváért vállalja a következményeket (a bűnüldöző hatóságokat és a képviselő-testület más tagjait támadó kijelentéseiért is), a krónikásnak sincs oka hallgatni a párthelyiségben elhangzottakról.
DR. SEBES PÉTER: „AZ ÜGYÉSZSÉG TÉVEDÉSBEN VAN…”
Mintha csak és csupán 10 erzsébetvárosi lakóház forgalmi értéken aluli eladásával gyanúsítanák az előzetes letartóztatásban lévő polgármestert – semmi mással! – úgy tájékoztatta hallgatóságát Hunvald György védője azon a zártkörű összejövetelen melyet Gergely József, Devosa Gábor, Fedrid Gábor, Bán Imre és még néhány más szocialista népképviselő kezdeményezésére rendeztek meg. Bár az egykori zsidónegyedben lévő Klauzál utca 8, Klauzál utca 10, Dob utca 14, Dob utca 18, Dob utca 107, Király utca 21, Király utca 15, Dembinszky utca 26, Dembinszky utca 32 és a Rózsa utca 18/a címeken lévő köztulajdonban lévő lakóházak ügyét sem zárták le a nyomozók – íly módon az esetleges terhelő vallomásokat, dokumentumokat sem ismerhette meg dr. Sebes Péter – ténylegesen prejudikált, mikor azt közölte hallgatóságával, hogy az ügyészségi nyomozók tévedésben vannak a jelzett ingatlanok árainak megállapítása terén. Az egyéb bűncselekmények elkövetésével is alaposan gyanúsítható szocialista politikus ügyvédje ezen az estén nem részletezte védence (egyébként közismert) bűnlajstromát.

Az MSZP Budapest VII. kerületi alapszervezete szűkszavú közleményből idézve: „Jelenleg nem lehet tudni, hogy mi minden van az ügyészség kezében, az azonban bizonyos: aki pártelnökünket meggyanúsította, az a személy egyetlen hónap után szabadlábra került. A teljes egészében nem ismert ügyben olyan tanú is akad, akit nem tartóztattak le, sőt, gyanúsítottként sem vonták felelősségre (síc!), holott bizonyosan része volt a cselekményeknek. A pártelnök-polgármesterre olyanok tettek terhelő vallomást, akiknek ez érdekében állt. A képviselő-testületben soha, senki nem állt fel, semmilyen párt színeiben, hogy valami nem stimmel, ez így nem lesz jó…”
A Magyar Szocialista Párt erzsébetvárosi alapszervezete vélekedése szerint Hunvald György valóban álnéven jelentkezett be egy vidéki szállodában – és ott valóban más nevét diktálta be (ti. az ügyészségi szóvívő, Fazekas Géza nevét) – de ez csupán viccnek minősíthető. A párttagság jelen volt része kétségbe vonta azt is, hogy elnöküknek 12 gépkocsija, milliókat érő óragyűjteménye, több százmilliós bankszámlája, százmilliós balatoni kastélya és vagyonokat érő festményei lettek volna. Ezeket az állításokat, ahogyan az a zártkörű összejövetelen elhangzott, részben a médianyilvánosságot kapott Golcsa József sofőr vallomásaira alapozta az ügyészség. Amiből annyi igaz, hogy a balatoni nyaraló értéke mindössze 55 millió forint, a polgármester bankszámláján néhány tízezer forint volt és fizetése csak 280 ezer forint. A letartóztatás során egy hatéves Peugeot 607-es személygépkocsit foglaltak le illetve egy másikat is, amely egy barátja nevén volt. – „Mindez meglehetős távolságra van az erzsébetvárosi legendáktól” összegezett a frissen felfogadott sztárügyvéd.
ALÁÍRÁSGYŰJTÉS HUNVALD GYÖRGYÉRT
Kérdés hangzott el arról, hogy mit tehetnének a kerületi szocialisták Hunvald Györgyért. – A jogtudor „consigliere” válaszával hamar lehűtötte a kedélyeket, mondván, hogy arra szinte semmi esély, hogy bármiféle kedvező változás következzen a polgármester számára, amíg a vizsgálat ügyészi szakaszban van – erre ugyanis csak a bírósági eljárás idején adódik lehetőség. Bakonyi Karola elvtársnő ugyan elmondta, hogy a pártelnököt támogató aláírásgyűjtést kezdeményeztek, melyet eddig már kétezer olyan személy írt alá, akikkel a polgármester jót tett azzal, hogy végre elköltözhettek a kerületből, de hogy az aláírásokkal az MSZP-frakciónak mi a további célja, arról nem esett szó. – Gergely József, a börtönben lévő szocialista képviselő helytartója elmondta: eddig nem tudtak mit kezdeni a polgármester elhíresült fizetésének ügyével. Sokat törték a fejüket, megoldandó a kényes ügyet, de döntés nem született. A helyzet azonban az év végére változott, az Erzsébetváros polgármestere fizetését – a 280. 000.- forintot – saját kérésére már nem utalják át részére, mint eddig, azt jelenleg egy zárolt önkormányzati számlán helyezik el és ha az ártatlansága bebizonyosodik, akkor az összegyűlt pénzt átveheti (ha nem, akkor a teljes összeg az erzsébetvárosi önkormányzatot illeti.) – Az eddig kifizetett közel 6. 000 000.- forint sorsáról nem esett szó… arról sem, hogy a havi 280 ezer forint javadalmazásból hogyan utaltak át február és szeptember hónapok között közel hatmillió forintot?
Ripp Ágnes elnökhelyettes sejtelmesen jegyezte meg, hogy „azért kerülnek elő újabb és újabb hajuknál fogva előrángatott dolgok, hogy meghosszabbíthassák elnökünk előzetes fogvatartását…” – mire a meghívott ügyvéd úgy válaszolt, nem lát bele az ügyészség szándékaiba, nem tudja van-e bármilyen politikai nyomás a háttérben. Az viszont világos, hogy az ügyészség nagyon sokszor hibázik. „Lassan ott tartunk – közölte dr. Sebes Péter – hogy az ügyészség az erzsébetvárosi önkormányzat vécépapír-felhasználását is ellenőrízni kívánja utólag”.
A szocialista összejövetel résztvevői elképesztő helyzetről beszéltek. Egymásnak, de inkább a jelen volt újságíróknak címezve panaszolták fel a politikai fogolyként rácsok mögé zárt polgármester elviselhetetlen körülményeit. A pártelnök ugyanis még telefonon sem beszélhet feleségével, havonta mindössze egyetlen órát beszélhet családjával, levelezését pedig kizárólag az ügyészségen keresztül bonyolíthatja le. Mással nem is tarthat kapcsolatot – ami, az ügyvéd szerint teljességgel szokatlan és nem nevezhető tipikusnak. A jólértesültek szerint (mert ilyenek is jelen voltak a zártkörű összejövetelen) 2010 márciusára vagy áprilisára várható a vádemelés és 2010 őszére várható az első bírósági tárgyalás, amely természetesen nyilvános lesz. A védelem „mindenféle papirokat” beadott már az ügyészséghez, kérték, hogy ne hosszabbítsák meg a polgármester előzetes letartóztatását, „mire az ügyészség – így nyilatkozott az egybegyűlteket mindvégig a bűnüldöző hatóság ellen hangoló ügyvéd – „5 perc elteltével kiadott egy tökéletes formátumú, 15 oldalas végzést, amellyel meghosszabbították az előzetes fogvatartást”.
Az Erzsébetváros gondjain aggódó polgármester, Hunvald György, azt is megüzente jogi képviselőjén keresztül, hogy együttműködve az Önkormányzatnál tevékenykedő szocialista képviselőkkel, segítve azok munkáját, lehetőséget kért az aktív munkavégzésre letartóztatása idejére – de a vizsgálatot végzők egyelőre nem adtak választ kérelmére. Valószínűleg ezen háborodott fel az a hozzászóló, aki kijelentette, hogy legszívesebben feljelentené a Központi Nyomozó Főügyészséget, mert a választott képviselőjüket – ti. Hunvald György polgármestert munkája elvégzésében akadályozzák. A „consigliére” ehhez az indulatos megjegyzéshez csak annyit tett hozzá, hogy egy ilyen feljelentés ártani nem árt, de nem is használ.
A hosszú, majdnem éjfélbe húzódó pártösszejövetel végén dr. Sebes Péter két fontosnak nevezett megjegyzést tett. – Egyrészt elmondta, hogy Nagy György vállalkozó egyértelműen azért van szabadlábon, mert olyan vallomást tett, amely alátámasztja az ügyészségi vélekedést, másrészt az ügyészség egyáltalán nem képes bizonyítani, hogy Hunvald György kenő- illetve csúszópénzt kapott volna bármiért is, továbbá az sem bizonyítható, hogy gazdagodott volna az ügyleteken…
A zárt tanácskozás végén a sajtó is megkapta a magáét: az egyik meghívott epésen jegyezte meg, hogy „furcsa módon az újságírók mindent előbb tudnak, mint a kerületi MSZP-alapszervezetünk”.
A kijárat felé tolongva minden résztvevő megkapta a Magyar Szocialista Párt kerületi kiadványa, a Szegfű karácsonyi számát, melynek címoldalán, a fenyő csúcsán nem a párt jelvénye ékeskedett, hanem a pártállami időkből ismert vörös csillag. A sok-sok megdöbbentő kijelentés után ez a propagandának szánt erzsébetvárosi újság csak a zárt összejövetelen részt vett zsurnalisztákat lepte meg.
forrás : magyarorszag.ma / Szemenyei-Kiss Tamás
|