KŐKOBAKI
KŐKOBAKI

Kőkemény - Magyar valóság


Menü
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
gmail
Felhasználónév:
Jelszó:
  SúgóSúgó

Új postafiók regisztrációja
 
Hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
naptár
2025. Május
HKSCPSV
28
29
30
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
<<   >>
 
várható időjárás
Hőtérkép
 
látogatók
Indulás: 2006-02-11
 
hír doboz

 

 

PageRank

 

 

 
névnap kereső
Írj be egy nevet
vagy névtöredéket:

 
a szabad szoftver

linux
uhu
ubuntu
wikipedia
FAQ

 
képeslap küldők

egyedülálló
a galéria
ezek várnak rád
a babaszoba

 

 

 

 

Irányítószám kereső

település neve:
 

                       websas.hu

 

 

                    

 

közérdekű ! ?

közérdekű ! ? : Unió az unióban

Unió az unióban

  2009.10.02. 05:48

Magyarország, Szlovákia, Csehország, Lengyelország már jövőre szeretné, hogy egyes helyeken közös külképviseletük legyen. Sőt a V4-ek valószínűleg az EU-n belül létrehoznak egy visegrádi régiót. Ezzel akarják érdekeiket hatékonyabban képviselni, és nem mellesleg az energiabiztonságot megteremteni.
 


"Azt szeretnénk, hogy a Visegrádi Csoport tagjai minél előbb állapodjanak meg, hogy melyik ország hol zárja be külképviseletét a világ távoli részein. Nem engedhetjük meg magunknak, hogy például Laoszból vagy Új-Zélandból mind a négyen kivonuljunk. Az egyik országnak meg kell őriznie ott képviseletét." Ezt nem más mondta, mint a szlovák külügyminisztérium szóvivője, a V4-ek nemrég lezajlott államfői csúcstalálkozója után. Arra a kérdésre, hogy a magyar-szlovák viták fényében a két ország képes lesz-e az együttműködésre, a szóvivő igennel válaszolt.

Magyar részről is nagy az elszántság, hogy a bezárásra ítélt magyar külképviseleteket a közös visegrádi nagykövetségekkel, főkonzulátusokkal pótolják. A cseh külügyi szóvivő szerint pedig Prágában már készül azon országok képviseleteinek listája, amelyeket a cseh diplomácia a többi visegrádi állammal közösen működtetne. Pedig Csehország nem is olyan rég az ennél alacsonyabb szintű közös munkára tett javaslatot is kétkedéssel fogadta. "Úttörői leszünk a szorosabb együttműködésnek, a Visegrádi Csoport hangja pedig erősebbé válik az EU-ban" - reagált a lengyel külügyi szóvivő a fejleményekre.

Pozsony - a V4-ek tanácskozásán mellőzve a csak belföldi "fogyasztásra" szánt magyarellenességet - Varsó támogatásával a szorosabb visegrádi együttműködés megvalósításának élharcosává vált. Ivan Gaąparovič köztársasági elnök a sopoti államfői találkozón javasolta, hogy az Európai Unión belül hozzanak létre külön visegrádi régiót. Ha ez a terv megvalósul, akkor elkerülhetetlenné válik, hogy a négy ország közös intézményrendszert állítson fel. Jelenleg ugyanis a visegrádi államok éves rotációs alapon töltik be az elnökséget, rendszeresen tartanak állam- és kormányfői, valamint külügyminiszteri találkozókat. Az együttműködésnek viszont nincs állandó adminisztratív testülete - mint a skandináv vagy a Benelux-országoknak -, és még egy titkárság létrehozásában sem sikerült megállapodni.

 

kép=



 

Lech Wałesa, a rendszerváltás utáni Lengyelország első államfője már a Visegrádi Csoport megalakulását követően javasolta a közösség intézményeinek létrehozását. De Varsó egyedül maradt az elképzeléssel. Most viszont mintha a másik három tagállam is hajlana az indítvány megfontolására. A kérdés előbb vagy utóbb megkerülhetetlen lesz, különösen akkor, ha a négy ország megkezdi az EU-n belül a visegrádi régió megvalósítását. Ez ugyanis azt jelentené, hogy a négyek közösen járhatnának el Brüsszelben a támogatások ügyében, például együtt adhatnának be terveket az észak-déli közlekedési infrastruktúra kiépítésére. Mi több, közösen alakíthatnák ki külpolitikájukat is. Már a tavalyi elnöki találkozón is kezdett konkrét formákat ölteni az egységes külpolitika.

Sólyom László magyar köztársasági elnök a grúziai konfliktus kapcsán az unió közvetítő szerepére utalva kijelentette: a visegrádi együttműködésnek ügyelnie kell, hogy az EU-Oroszország tárgyaláson Brüsszel ne a V4-ek háta mögött alakítsa ki álláspontját. Ivan Gaąparovič már akkor arról beszélt, hogy a visegrádi országok a jövőben külpolitikai kérdésekben egységesen fogják megfogalmazni véleményüket.

De vajon mitől gyorsult fel az együttműködési törekvés, amikor néhány éve Václav Klaus cseh államfő még ellenezte a visegrádi régió kialakítását? A válasz egy szóban kifejezhető: energiabiztonság. A most már évről évre ismétlődő orosz-ukrán gázvita nem kis félelmet okoz a négy tagországban. Az idén télen átélt válság nemcsak az energiaellátás bizonytalanságára mutatott rá, de arra is, hogy a V4-ek között nincs meg az az infrastrukturális összeköttetés, amely lehetővé tenné egymás segítését. Januárban csak pár óra választotta el Szlovákiát attól, hogy sötétbe boruljon, pedig Magyarország felajánlotta a segítségét - csak éppen nem volt olyan vezeték, amelyen a gázt északra lehetett volna juttatni. Ráadásul csalódást okozott az EU döntése is, mert határozat született ugyan a tagállamok közötti gázvezetékek kiépítéséről, de a V4-ek csak csekély összeghez jutottak hozzá. Az EU az ötmilliárd eurós keretből alig több mint egy százalékkal támogatta a visegrádi térséget. A Bizottság Magyarország és Szlovákia (Nagykürtös és Balassagyarmat), illetve hazánk és Románia gázvezetékrendszerének összekapcsolásához járult hozzá. Nem kapott segítséget viszont az a magyar javaslat, hogy az EU a magyar-horvát gázvezeték-összeköttetés költségeihez is hozzájáruljon. Miközben Belgium és Hollandia között a meglévő hat vezeték mellé egy hetediket is lefektetnek.

 

kép=



 

Elsősorban Lengyelország érzi úgy, hogy a térség "energiacsapdába" esett. Varsó is ki van szolgáltatva az Oroszországból szállított energiahordozóknak, az EU régi tagállamai - különösen Németország - pedig csak a saját érdekeiket nézik. Lengyelország viszont már korábban meg szerette volna előzni a bajt. Kazimierz Marcinkiewicz akkori lengyel miniszterelnök 2006-ban sorra kereste fel a V4-ek fővárosait, azt javasolva, hogy az északi-tengeri gázlelőhelyekről építsenek ki csővezetéket Közép-Európa irányába, ezzel is csökkentve a függést az orosz energiahordozóktól. Ráadásul az elképzeléshez Lech Kaczyński államfő washingtoni útja során már megszerezte George Bush akkori amerikai elnök támogatását. Az északról érkező gáz ötlete azonban nem aratott sikert a másik három országban.

Csakhogy azóta kétszer jelentősebb ideig kimaradt az orosz gázszállítás, és az akkori energiaválság, illetve a mostani pénzügyi krízis során a V4-eknek szembe kellett nézniük a ténnyel, hogy magukon kívül másra aligha számíthatnak. Ezért Magyarország, mely jelenleg a V4-ek soros elnöke, rá akarja bírni Brüsszelt: vegye figyelembe a visegrádiak érdekeit az uniós energetikai terv kidolgozásakor. Ezenkívül hazánk célul tűzte ki a négy tagország közötti villamosenergia-piaci együttműködést, valamint közös földgáztározók kiépítését.

Nehéz megjósolni, hogy a most nagy lendületet vett együttműködés meddig tart, és mennyiben lesz képes felülírni a magyar-szlovák ellentéteket. Pozsony ugyanakkor aligha tarthatja fenn hosszú távon kettős diplomáciáját. A belpolitikában valószínűleg megmarad a magyarellenesség, de a hangerőt alkalmasint lejjebb csavarják, és talán nem fogják a konfliktust nyíltan keresni Magyarországgal. Ennél többet azonban nem lehet Szlovákiától várni, legalábbis az ott is jövőre esedékes parlamenti választásokig biztos nem. A visszafogottabb pozsonyi magatartás viszont elég lehet ahhoz, hogy a két ország ellentétei ne akadályozzák a V4-ek együttműködését.

________________________________________ Régiók Európája

Északi Tanács - Dánia, Finnország, Izland, Norvégia és Svédország fóruma, melyet 1952-ben alapítottak. Az államok parlamentjei küldötteket delegálnak a tanácsba, melynek tevékenységi köre a koordinációra és a tagállamok államközi kapcsolatait érintő ajánlások kidolgozására terjed ki. A kormányoknak a tanács felé jelentési kötelezettségük van.

Benelux-államok - Belgium, Hollandia, Luxemburg 1947-ben kötötte meg a Benelux-szerződést. Ez gazdasági és vámuniót jelentett. A három állam együtt lépett be a NATO-ba és az EU elődjének számító Közös Piacba. 1958-ban létrehozták a Benelux Uniót, mely a szorosabb gazdasági integrációt célozta meg.

Német-osztrák együttműködés - A két állam az EU-n belül az egyes külpolitikai, gazdasági kérdések megvitatása előtt egyeztet egymással. Formális szervezetet nem alakítottak, de a legtöbb esetben közösen lépnek fel. Jellemző, hogy mindkét ország egyformán korlátozta az új EU-tagállamok polgárainak munkavállalását. Erős lobbitevékenységet folytatnak, hogy a német nyelvet legalább munkanyelvként ismerje el az EU.

Mediterrán Unió - 2008. július 13-án, Nicolas Sarkozy francia elnök kezdeményezésére jött létre. Az összes európai uniós állam tagja lett, de csatlakozott Albánia, Algéria, Bosznia-Hercegovina, Horvátország, Egyiptom, Izrael, Jordánia, Mauritánia, Monaco, Montenegró, Marokkó, Palesztina, Szíria, Tunézia és Törökország is. A Mediterrán Unió hidat kíván építeni Európa, Észak-Afrika és a Közel-Kelet között. Székhelye Barcelona.

Adria Charta - Horvátország, Albánia és Macedónia 2003-ban hozta létre az Egyesült Államokkal, amely a három balkáni ország NATO-csatlakozását hivatott előmozdítani. A horvátok és albánok már meghívást kaptak a csatlakozásra, Macedóniának - Görögországgal fennálló névvitája miatt - még várnia kell.

Keleti Partnerség - A kezdeményezés keretében az EU közelebb akarja hozni a közösséghez Örményországot, Azerbajdzsánt, Fehéroroszországot, Grúziát, Moldovát és Ukrajnát. Az EU vezetői idén döntöttek a program elindításáról. Brüsszel terve szerint később a partnerek beépülhetnek az uniós gazdaságba.

forrás : hetivalasz.hu

 

 
         
 

 

Beszéljünk Róla

Friss bejegyzések
Friss hozzászólások
 
rövid üzenetek
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 

 

 

 

 

 

linkek

 

pihenés

belföld
hungexpo
kontinensek
szállás ajánló
utazom

Sárospatak, Rákóczipanzió

 


 

Lottó-Totó


 
 

 
Google
 

    Harcolj a spam ellen! Katt ide!

                  

 
Tartalom

A PlayStation 3-ra jelentõsen felborultak az erõviszonyok a konzolpiacon. Ha érdekel a PS3 története, akkor kattints ide    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran! Mese, mese, meskete - ha nem hiszed, nézz bele!    *****    Az Anya, ha mûvész - Beszélgetés Hernádi Judittal és lányával, Tarján Zsófival - 2025.05.08-án 18:00 -Corinthia Budapest    *****    &#10024; Egy receptes gyûjtemény, ahol a lélek is helyet kapott &#8211; ismerd meg a &#8222;Megóvlak&#8221; címû írást!    *****    Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG