KŐKOBAKI
KŐKOBAKI

Kőkemény - Magyar valóság


Menü
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
gmail
Felhasználónév:
Jelszó:
  SúgóSúgó

Új postafiók regisztrációja
 
Hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
naptár
2025. Május
HKSCPSV
28
29
30
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
<<   >>
 
várható időjárás
Hőtérkép
 
látogatók
Indulás: 2006-02-11
 
hír doboz

 

 

PageRank

 

 

 
névnap kereső
Írj be egy nevet
vagy névtöredéket:

 
a szabad szoftver

linux
uhu
ubuntu
wikipedia
FAQ

 
képeslap küldők

egyedülálló
a galéria
ezek várnak rád
a babaszoba

 

 

 

 

Irányítószám kereső

település neve:
 

                       websas.hu

 

 

                    

 

közérdekű ! ?

közérdekű ! ? : Lépéskényszer

Lépéskényszer

  2009.09.06. 07:50

 

Kísértetiesen hasonlít a mai lakás hitelválság a közel húsz évvel ezelőttihez: mindkét esetben az okozta a gondot ugyanis, hogy nem volt fenntartható a lakáshitelezés rendszere. A válság miatt akkor inkább az állam vállalta magára a terheket, most szinte csak a lakosságon csattan az ostor, s ezért sokan az államtól várják a megoldást. De hárul-e ebből valami a bankrendszerre?

 


Mindkét esetben a krízis kipattanása előtti éveket az ország olyan külső el adósodása jellemezte, amelynek nagyságrendje jóval meghaladta a lakáshitel-állomány emelkedését. Azaz elsődlegesen nem a lakáskölcsönök állománya miatt került az ország hitelválságba. Közös jellemzőnek tekinthető még, hogy a hitelezés beindulását megelőzően a (lakás)hitelezés meglehetősen visszafogott volt. Jelentős "lappangó" kereslet volt a lakások vásárlása (eladása, cseréje stb.) iránt, s ez elemi erővel tört felszínre, amikor a lakosság számára elfogadható feltételű hitelek elérhetővé váltak.

Közös volt a válság hátterének oka is: nem volt stabil pénzpiaci közeg a nemzeti valutában történő, hosszabb távú, piaci alapon is fenntartható lakáshitelezéshez. Az eladósodás miatti krízis ugyanis vagy inflációs többletben jött elő (1980-as évek vége), vagy pedig a külső pénzforrásokra való ráutaltság erősödött (2000-es évek). A válságot a pénzügyi vezetés csak úgy tudta (illetve most is csak úgy tudja) kezelni, hogy magasan tartotta, illetve tartja a jegybanki alapkamatot, így viszont a bankok nem tudtak, tudnak alacsony forintkamatokat ígérni az adósaiknak.

 

kép=



 

A két időszakban eltérő volt a lakáshitelezés forrása. A nyolcvanas években az OTP (és a takarékszövetkezetek) kapták házi feladatnak azt, hogy a lakossági betétekből nyújtsanak hiteleket. Az államadósság finanszírozása viszont bizalmi kérdésnek számított, az Fekete János akkori jegybanki vezérre és a kapitalista bankárokra hárult. A 2000-es években megfordult a helyzet: az állami kötvénypiac, és vele a forró tőke kezelését is kisajátította magának az állam, a lakáshitelezés számított újdonságnak, de ehhez külföldről kellett forrásokat bevonniuk, kölcsönöket felvenniük a kereskedelmi bankoknak.

És jönnek a devizahitelek

A kádári lakáshitelboom főként politikai indíttatású volt. A korábbi állami panelprogramra 1982 után már nem volt elég pénz, így az addig jórészt ingyen osztogatott lakások árának a felét már elkérték a beköltözőtől, akiknek ehhez hitelt kellett felvenniük. Az akkori politika úgy ítélte meg, hogy csak alacsony, fix - háromszázalékos - kamat esetén tudja elfogadtani ezt a változást. Emellett a családi házak, társasházak épp csak megtűrt építői is a lakótelepi lakásokhoz hasonló hitelhez juthattak. A hitelek forrásköltsége azonban már akkor is drágább volt a 3 százalékos hitelkamatnál, a bankok emiatti veszteségét a költségvetés vállalta magára.

A 2000 utáni hitelboom mögött a bő egy évtizedig visszafogott építkezések és a hitelhiány miatt lappangó lakáscsereigények húzódtak meg. Ráadásul a lakosság jövőjébe vetett hite is erősödött - a reálbérek emelkedése, a foglalkoztatás bővülése miatt. A hitelezés beindítói a privatizáción és a konszolidáción túljutott, s így kitörést kereső bankok voltak. Kezdetben a több oldalról is megtámogatott hitelekkel a forintalapú hitelezés beindításának kockázatát az állam vállalta át részben, majd ebből 2003-4-ben kihátrált. Ekkor váltottak a bankok a devizahitelezésre.

1990-re a válság kárvallottja a 3 százalékos hitelkamatot garantáló büdzsé lett. Az adós választhatott: vagy megnőtt a hitelkamat az inflációtól ugyan még elmaradó szintre, vagy a hitel fele után piaci kamatokat kellett fizetnie, de elengedték a kölcsön másik felét. Az állam adóssága az elengedett hitelek miatt még nagyobb lett, viszont lecsökkent a folyó évi lakástámogatások értéke.

2009-ben ezzel szemben az adósságot felvállaló lakosság került kutyaszorítóba. Ennek a hatása más szereplőknél is megjelenik: az építőiparban vagy a lakossági fogyasztás visszaesése miatt a belső piacot kiszolgáló vállalkozásoknál. S veszélyeztetett a bankszektor is, ha a nem fizetők köre meghalad egy kritikus szintet, vagy a csökkenő fedezeti érték miatt meg kell emelnie a banki tőkét.

Még nőhetnek a terhek

Az 1990. évi hitelválság kedvezőtlen hatásait a rendszerváltással járó gazdasági visszaesés erősítette fel: a keleti piacok elvesztése, a privatizáció és a felszámolások miatti leépítések, gyárbezárások. A lakások alacsony áron történő privatizációja miatt a lakásárak nyomottak voltak. A csökkenő reálbérek és a munkanélküliség miatt egyébként is alacsony lakáskeresletet tovább mérsékelte a közműdíjak drasztikus megemelkedése. A hitelkonszolidáció és a privatizáció pedig elvonta a bankok figyelmét a lakáshitelezéstől. Vissza tartó erő volt az infláció miatti magas kamatszint is. Ráadásul a kellő megrendelés híján álló építő- és építőanyag-ipart is utolérte a magánosítási hullám.

2009-ben az adósok terheinek további emelkedése még nem zárható ki. Ezt előidézheti a külső devizaforrások tartósan magas költsége vagy egy újabb erős forintgyengülés. Emellett a mostani válság hatásait felerősítheti a munkanélküliség növekedése, a reálbérek csökkenése, az áfakulcs emelése, a lakástámogatások szűkítése, az energiaár-kompenzáció leépítése. Nem biztos, hogy az adósok leapasztott pénztárcája mindezt még kibírja. A lakáshitelválság tovagyűrűző, negatív hatásait tompíthatná az adósok többletterheinek részbeni átvállalása. Üdvözlendő, hogy a nagyobb bankok - néhány hónapi hezitálás után ugyan - készek a hitelek egyedi átütemezésére, a futamidő kinyújtására, a "kényszerértékesítési nagyüzem" beindításának elhalasztására.

A válságkezelés módjait, hatékonyságát három szempontból célszerű értékelni. Első, hogy a lakásárak ne csökkenjenek a meghatározó piacokon az újraépítési költségszint alá. Másodszor a lakáshitelezés bizonyos szintje maradjon fenn (a saját célra lakást vásárlók számára), harmadszor ne kényszerüljön a lakás tulajdonosok széles köre úgy eladni a tulajdonát, hogy nem biztosított számára valamilyen elfogadható lakhatási megoldás. A magyar lakásrendszer a tulajdonlási kényszer miatt már kisebb válságok esetén is felnagyítja a kedvezőtlen társadalmi hatásokat, mivel nincs elfogadható áron lakhatást kínáló magánbérlakás-piac. Az első két szempont a piac normális működése, a harmadik pedig a társadalmi igazságosság igénye miatt fontos.

1990-ben a válságkezelés negatívuma volt, hogy a lakásprivatizációval és a reálbércsökkenéssel tetézve a reál lakásárak drámaian estek. Ráadásul a lakáshitelezés is a korábbinak a töredékére esett vissza. Pozitívumnak tekinthető ugyanakkor, hogy nem került sor tömeges kilakoltatásokra.

2009-ben az adósok megsegítésére azért lenne szükség, hogy ne omoljon össze a lakáspiac, ne essenek drámaian a lakásárak. Fontos lenne, hogy a jegybank legalább 7 százalék körüli szintre vigye le az alapkamatot, amely mellett már elképzelhető a lakáshitelek esetében egy számjegyű piaci forintkamat. Szerencsés lenne, ha elmaradnának a nagyarányú kilakoltatások. Erre megoldást jelenthetne a végrehajtások (átmeneti) felfüggesztése, a nem fizető adósok hiteleinek átvétele a Magyar Fejlesztési Bank által, a már elindított árverezéseken pedig az ingatlanok állami megvásárlása, hogy azokban bérlőként benn maradhassanak a mai tulajdonosok.

Az 1990-es válság megmutatta, hogy az akut problémák rendezése annál drágább, minél később hozzák meg a szükséges (politikai) döntést.

2009-ben ennek az az üzenete, hogy minél előbb át kellene tekinteni: vajon elegendőek-e a bankok által felkínált átütemezési lehetőségek és egyéb fizetési haladékok? Valószínűleg nem. Ezen túl a kormánynak arra is fel kellene készülnie, hogy a mainál is negatívabb különböző forgatókönyvek (például elhúzódó vagy tovább mélyülő válság) esetén milyen döntéseket kell gyorsan meghoznia és megfelelően végrehajtania. De a két válság alatt épp ellentétes magatartást tanúsító jegybank számára is adódhat tanulság. Az MNB 1990-91-ben a leértékelés fő bajnoka volt, ami még nagyobb kamattámogatást kényszerített ki a költségvetésből. Ezzel ellentétben 2001 óta felértékelődéspártinak tekinthető - nem kívánja gyengíteni a forintot. Ez önmagában a lakosságnak kedvező, de a forint erősödése lassíthatja a válságból való kilábalást, ami tartósan magas országkockázati felárat és a devizakamatok magas szintjét eredményezheti.

Elérték, amit akartak

A válsághírek hallatán úgy tűnhet, csak gondot okoznak azok, akik lakásépítési (vagy -vásárlási) láztól égve tetemes adósságba verik magukat. Pedig a visszatekintésből kiderül: a hitelezés fellendülése előtt vagy alig volt építkezés vagy épp leállították a korábbi építési programokat. Inkább arról van szó, hogy az ezzel elégedetlen társadalmi rétegek kiharcolták, hogy saját megtakarításaikat hitellel is kiegészíthessék. Ebben (szerencsére) partnerre is akadtak a kölcsönöket nyújtó bankokban. Ha mindez nem történik 1982 után, illetve 2001-2002-ben, akkor a mainál csaknem 1 millióval kevesebb lakásban kellene zsúfolódnunk.

 

kép=



 



forrás : hetivalasz.hu

 

 
         
 

 

Beszéljünk Róla

Friss bejegyzések
Friss hozzászólások
 
rövid üzenetek
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 

 

 

 

 

 

linkek

 

pihenés

belföld
hungexpo
kontinensek
szállás ajánló
utazom

Sárospatak, Rákóczipanzió

 


 

Lottó-Totó


 
 

 
Google
 

    Harcolj a spam ellen! Katt ide!

                  

 
Tartalom

A PlayStation 3-ra jelentõsen felborultak az erõviszonyok a konzolpiacon. Ha érdekel a PS3 története, akkor kattints ide    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran! Mese, mese, meskete - ha nem hiszed, nézz bele!    *****    Az Anya, ha mûvész - Beszélgetés Hernádi Judittal és lányával, Tarján Zsófival - 2025.05.08-án 18:00 -Corinthia Budapest    *****    &#10024; Egy receptes gyûjtemény, ahol a lélek is helyet kapott &#8211; ismerd meg a &#8222;Megóvlak&#8221; címû írást!    *****    Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG