A munkahelymegőrzés mellett minden másodlagos
2009.02.27. 18:57

A munkavállalók az adómentes béren kívüli juttatások, köztük az üdülési csekk és az étkezési hozzájárulás tervezett megadóztatása ellen, a munkaadók pedig a drasztikusabb adócsökkentésért emeltek szót az Országos Érdekegyeztető Tanács ülésén, melyen Gyurcsny Ferenccel egyeztettek a szociális partnerek. A miniszterelnök a munkahelyek megőrzését jelölte meg legfontosabb célnak és sürgette a nemzeti megállapodást. Két hét múlva lesz a következő egyeztetés, ahol már megegyezhetnek a kiadáscsökkentésről.
A társadalom emberekből, és nem számokból áll, ezért a közgazdasági adatok ellenére olyan válságkezelő döntéseket kell hozni, amelyek ezt veszik figyelembe. Ez volt Gyurcsány Ferenc legfontosabb üzenete az Országos Érdekegyeztető Tanácsban. A miniszterelnök a hétfőn bejelentett intézkedés-tervezetről tanácskozott a szociális partnerekkel, a tárgyalás alapjául hét pontot javasolt. Úgy vélte, hogy rövid-és középtávon ható válságkezelő, és növekedést ösztönző programok kellenek, nem tesznek olyan lépést, amely súlyosbítja a válság hatását, nem keresnek olyan programot, amelyet hitelből, költségvetési hiányból lehet megoldani, és minden adócsökkentési lépés kiadáscsökkenéssel kompenzálnak. Három pontról később konzultálna: ezek a kiadások csökkentése, a munkára rakódó terhek mérséklése és a szociális-jóléti rendszer átalakítása. Gyurcsány szerint jó lenne, ha ezek alapján mielőbb megszületne a nemzeti közmegállapodás.
A kormányfő emlékeztetett rá, nincs olyan elemzés, amely meg tudja mondani, hogy mikor lesz vége a válságnak, mindenki az idővel verseng. Magyarország nem tudja hitelből orvosolni a problémáit, két lehetősége maradt: az állami kiadások csökkentése és a versenyképesség növelése. Ehhez a munkahelyek megőrzése a legfontosabb feladat - mondta -, mert ha nincsenek munkahelyek, akkor nincsenek fizetések, egy ország pedig csak munkából gazdagodhat meg, segélyből nem. Tudja, a munkavállalók kevesebb megszorítást, a munkaadók viszont lényegesen nagyobb kiadáscsökkentést szeretnének, de a szociális partnereknek erről egymást kell meggyőzniük. A kormány bármelyik irányba tud lépéseket tenni, de csak akkor, ha létrejön a közmegegyezés.
A kormányfő felvetésére először a munkavállalók reagáltak: egységes álláspontjuk nem volt, ezért a konföderációk képviselői egyenként mondták el véleményüket. Egybehangzóan szót emeltek az adómentes béren kívüli juttatások, köztük az üdülési csekk és az étkezési hozzájárulás tervezett megadóztatása ellen. A cafeteria rendszer módosítása szerintük negatívan befolyásolná a bérstruktúrát, ráadásul egyes ágazatokban, például a vendéglátóiparban munkahelycsökkenést okozhat. A nyugdíjrendszer átalakításáról is hasonlóan vélekedtek. Elhangzott, hogy a módosításokat ne az Idősügyi Tanács tagjaival, hanem az aktív korúak képviselőivel vitassa meg a kormány, hiszen a változások a jelenleg még dolgozókat érinti, és szó volt arról is, hogy az intézkedéseknél a kormány vegye jobban figyelembe az egyes társadalmi rétegek teherbíró képességét.
A munkáltatók az iránnyal egyetértettek, csak a mértékét kevesellték, határozottabb és gyorsabb változásokat sürgettek. "A kormány programja szükséges, lehetséges, de nem elégséges." Rolek Ferenc, a munkaadói oldal szóvivője, a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének alelnöke szerint a munkavállalói oldal nem érzékeli a válság súlyát, azt, hogy az ország finanszírozása kerülhet bajba, ha nem sikerül megállapodni a 8-10 százalékpontos adómérséklésben, ami javíthatja a versenyképességet.
Veres János pénzügyminiszter viszont arra kérte a munkaadókat, hogy olyan adócsökkentési javaslatokat tegyenek, amelyek "másik lába", a kiadáscsökkentés is konkrét, s közben a GDP arányos államháztartási hiány nem lépi túl a 3 százalékot. Emellett kijelentette: az idén az ERM-2-be - az euró bevezetésének előszobájába - való belépés feltételeit kell megteremteni.
Az egyeztetés két hét múlva folytatódik. Gyurcsány Ferenc arra kérte a pénzügyminisztert, biztosítsa, hogy a szociális partnerek az összes fontos számhoz hozzájussanak. A következő egyeztetésen ugyanis már konkrét javaslatokat vár a kiadáscsökkentésről, ezért arra kérte a munkáltatók és a munkaválallók képviselőit, legyen felhatalmazásuk, hogy aláírjanak egy erről szóló megállapodást.
forrás : nepszava.hu
|