Webkamera a lepkeházi bábkeltetőben
2009.02.27. 18:56
Tajvant a “Lepkék birodalmának” is nevezik, hiszen a szigeten több mint 400 lepkefaj található, amelyek közül 40 csak ezen a területen honos. A Magyar Természettudományi Múzeum 17 színpompás fajt és annak kikelési folyamatát mutatja be a kiállításon.

A pillangószületés csodája
A mintegy kéthetes átalakulási folyamat során a hernyóból először jáde-zöld, aranyszegélyes bábok lesznek, majd feketére színeződnek, és a végül átlátszóvá váló burokból pár perc alatt kelnek ki a csodálatos szépségű pillangók. A múzeumba került lepkéken ennek az átváltozási folyamatnak csak egy részét, a bábtól a pillangóig tartó “fejezetét” lehet a kiállításon figyelemmel kísérni. Az egyes lepkefajok esetében, habár az életciklusuk alapvetően megegyezik, a bábok színe és más jellemzőik eltérnek egymástól.
Az újonnan születetteknek néhány órára van szükségük a teljes szárny kibontásához. Mivel eredeti élőhelyükön jelenleg 20-30 ºC a hőmérséklet, a magyarországi téli hideg valóban komoly kihívást jelent az életciklusuk szempontjából. Ám mint a példa mutatja, a Magyar Természettudományi Múzeumban megtörténik a különleges kikelés, és a kiállításban elhelyezett lepkeházban - ill. az ott található bábkeltetőben - a látogatók is tanúi lehetnek a pillangószületés csodájának. A bábkeltetőben zajló eseményeket a leendő látogatók is figyelemmel kísérhetik az oda telepített WEBKAMERA segítségével, vagyis láthatják ezt a nem mindennapi folyamatot. Biztos, hogy a látottak után élőben is meg akarják majd tekinteni a lepkeházat!

Lepkészet Tajvanon
Tajvan lepkészeti kutatása érdemben csak a huszadik század elején kezdődött, főként brit és japán kutatók, valamint néhány további európai entomológus (Sauter, Fruhstorfer stb.) intenzív gyűjtéseit követően.
Az 1960-as években sokan éltek Tajvanon a “pillangóüzletből”, aminek révén évente mintegy 10 millió nappalilepkét fogtak be. Mára a pillangókra Tajvan-szerte mint megőrzendő értékekre tekintenek és védelmük kiemelt fontossággal bír.

A Természettudományi Múzeum Expedíciói Tajvanon
Bár a magyar lepkészek csak a 90-es évek közepén kapcsolódtak be a sziget rovarfaunájának feltárásába, munkájuk jelentősége tagadhatatlan a védett területek felmérésében, az ismert és ismeretlen fajok felfedezésében és dokumentálásában, illetve referencia-gyűjtemények összeállításában.
Először 1996-ban végeztek a múzeum zoológusai gyűjtőmunkát Tajvanon, mely olyan sikeres volt, hogy a fauna felmérése a következő években is folytatódott.
Az elmúlt 13 évben összesen 26 expedíciót szerveztek a múzeum munkatársai, s ezalatt munkájukkal nagy mértékben hozzájárultak Tajvan állat- és növényvilágának, ezen belül főként a rovaroknak (lepkéknek, bogaraknak, legyeknek, poloskáknak), más ízeltlábúaknak (százlábúaknak, ikerszelvényeseknek, atkáknak) és a gerinces állatoknak (pl. a denevéreknek) a megismeréséhez.

A tajvani múzeumokkal és egyetemi intézetekkel együttműködésben és állami támogatással végzett tanulmányutak során összesen közel két évet töltöttek terepmunkával, melynek során többek közt rámutattak Tajvan magashegységi állatvilágának himalájai eredetű jellemzőire.
Több mint száz, a tudomány számára eddig még ismeretlen állatfajt fedeztek fel, melyek túlnyomó többsége endemikus, azaz jelen tudásunk szerint csak Tajvan szigetén honos. Az expedíciók során gyümölcsöző kapcsolat alakult ki a tajvani kollégákkal, és az együttmükődés részeként a magyar kutatók szakértői segítséget nyújtanak a tajvani múzeumi és intézeti gyűjtemények (elsősorban a Tajvani Erdészeti Kutatóintézet és a Taichungi Természettudományi Múzeum lepkegyűjteménye) felállításában és folyamatos gondozásában
. 
A Magyar Természettudományi Múzeumba megérkezett Tajvanról az első 200 db lepke-báb, amelyek a LEPKEHÁZ BÁBKELTETŐJÉBEN kaptak elhelyezést.
A 17 féle csodálatos pillangónak más és más nagyságú, színű, alakú bábja van, ezek - nagy része - egyelőre még a BÁBKELTETŐBEN sorakozik egymás mellett, de már kikeltek az első csodaszép pillangók is.
A BÁBKELTETŐT nézve a látogatók személyesen is tanúi lehetnek a pillangószületés csodájának, de az eseményeket a neten (www.mttm.hu) is figyelemmel kísérhetik az oda telepített WEBKAMERA segítségével.
A múzeum kéthetente kap Tajvanról 200 bábot, így biztosított lesz az, hogy a LEPKEHÁZBAN mindig lesznek repdeső, színpompás pillangók.
A kiállítás április 30-ig látható, a WEBKAMERA adását pedig naponta 10-18 óra között nézhetik az érdeklődők.
forrás : netriport.hu
|