'Szégyelljék magukat' – Gyurcsány a kihallgatásáról
2011.10.09. 05:12
Meggyanúsította hivatali visszaéléssel az ügyészség Gyurcsány Ferencet, aki ez ellen panasszal élt, majd "rövid, személyeskedéstől sem mentes nyilatkozatot tett". Vallomást viszont nem, a kérdésekre nem válaszolt.
Oszsza meg másokkal is
A kihallgatás után a Központi Nyomozó Főügyészség közleményben tudatta, hogy Gyurcsány Ferenc a kihallgatással szemben panaszt jelentett be, majd "rövid, személyeskedéstől sem mentes nyilatkozatot tett", tagadva a terhére rótt bűncselekmény elkövetését. Kijelentette, hogy kérdésekre nem hajlandó válaszolni, és megtagadta a további valomástételt. Észrevételt, indítványt az üggyel kapcsolatban nem tett.
Gyurcsány Ferenc a Központi Nyomozó Főügyészség bejáratánál, a volt miniszterelnök ügyészségi meghallgatása előtt
Népszabadság - Móricz Simon
Nem egészen egy órán át tett vallomást az ügyészségen Gyurcsány Ferenc, amikor kilépett a vádhatóság épületének ajtaján, a rá váró tömeg tapsviharban tört ki. A volt kormányfő, mielőtt beszédet tartott volna, megcsókolta feleségét, Dobrev Klárát.
A furgon platójából ácsolt ad hoc színpadon Gyurcsány azzal kezdte: az élet rendje, hogy a politikus óvják az elesetteket, de ez most egy pillanatra megfordult és a politikust védték meg az emberek, amit hálásan köszön. Hangsúlyozta, hogy nem sikerült megvédeni a köztársaságot, bár azt hitték korábban, hogy az elkötelezettségük ehhez elegendő lesz. A jobboldal és annak radikális része rátört az országra – tette hozzá Gyurcsány. A volt kormányfő szerint a „mi hibánk, hogy vesztettünk, a mi bűnünk is, hogy pöffeszkedhetnek, akik most pöffeszkednek”. Felszólított, hogy a harcot addig kell folytatni, amíg a demokraták nem lesznek többségben.
Gyurcsány az ügyészségi kihallgatásáról közölte, hogy hivatali visszaéléssel gyanúsították meg, ahogyan az várható és tudható volt. A gyanúsítás ellen panasszal élt, de a „panaszt Polt Péter fogja elbírálni” - fogalmazott. Hozzátette, hogy az ügyészeknek elmondta: szerinte megszegték az az esküjüket, hogy pártatlanul a jog talaján állnak és ehelyett egy „ocsmány koncepciós” pernek a részesei. Hangsúlyozta, hogy el fog jönni az az idő, amikor nem fog mögöttük állni a védelmező erő és akkor a jog le fog sújtani rájuk. „Szégyelljék magukat!” - tette hozzá Gyurcsány Ferenc.
A volt kormányfő ígéretet tett arra, hogy az eljárás minden percében gyanúsítani fogja a vádhatóságot és az ellene eljárókat azzal, hogy eladták a magyar demokrácia alapján, az alkotmányosságot és a jogállamiságot.
Ezután Gyurcsány arról beszélt, hogy támogatni, bátorítani és védeni kell azokat, akik nem mernek az utcára menni. „Vádolom a jobboldalt, hogy szívós munkával megtanította az embereket félni (…) De mi nem akarunk kussban lenni!” – fogalmazott a tömeg tapsa közepette. Gyurcsány ugyanakkor azt kérte a támogatóitól, hogy ne gyűlölettel legyenek a jelenlegi kurzussal szemben. Szerinte nem Orbánéknak kell törleszteni, mert adósságuk csak a magyar nemzet felé van, amelyet nem tudták megvédeni a mostani, „tébolyult hatalomtól”. Az ex-miniszterelnök egyúttal ígéretet tett arra, hogy pár órán belül közzéteszik az ügyészségi gyanúsítás teljes és pontos szövegét, valamit a kihallgatásról készült videófelvételt is.
Gyurcsány Ferenc mellett tüntetők a Központi Nyomozó Főügyészség bejáratánál, a volt miniszterelnök ügyészségi meghallgatása előtt
Népszabadság - Móricz Simon
Gyurcsány végezetül a Himnusz eléneklésére kért mindenkit, majd családja támogató és a sajtó helyenként agresszív kíséretével elhagyta a Zichy Jenő utcát.
'Nem félünk'
Az ügyészség Zichy Jenő utcai épülete előtt nagyjából ezer szimpatizáns várta Gyurcsány Ferencet már akkor is, amikor egy óra előtt néhány perccel megérkezett a kihallgatásra. A demonstrálók között többen "Én gyurcsányista vagyok" feliratú pólót viselnek. Tudósítónk a szocialista képviselők közül Vadai Ágnest, Molnár Csabát és Varju Lászlót látta, de a helyszínen van Gyurcsány Ferenc édesanyja, Katus is. Szónok egy lesz csak: a meggyanúsított kormányfő, ő is csak azután fog beszélni, ha már "kijött" – mondták lapunknak a szervezők.
A tüntetőknek Gyurcsány parlamentben elmondott mentelmi beszédének leiratát osztogatták. A demonstárlók sok "Nem félünk!" feliratokat tartanak fel, időközönként felhangzik egy "nem félünk" és egy "Orbán takarodj" is.
Gyurcsány Ferenc Zamecsnik Péter ügyvéd társaságában két perccel egy óra előtt érkezett meg az ügyészségre a tömeg "veled vagyunk Feri" felkiáltással s tapssal fogadta. A volt kormányfőt édesanyja és testvére fogadta a bejáratnál. Miután Gyurcsány bement az épületbe, a tömeg elénekelte a Himnuszt.
Közben egy Jobbikos szimpatizáns, aki egy zászlóval és Gyurcsány-ellenes transzparenssel próbált meg átvágni a tömegen, miután több nyugdíjas kiszorította az utcából, felment egy erkélyre és kifüggesztette plakátját és turulos zászlóját. "Gyere le, ha mersz, te majom!" - kiáltották fel neki eleinte, majd újra elcsendesült a tömeg. A turulos zászló mellett megjelent egy ismert arc is a sarki erkélyen, a Kossuth térről ismert Gonda László. Többen próbáltak belekötni azzal, hogy felkiabálnak hozzá, de nem vette fel. Viszont ütemesen verte tenyerével az erkélyt, amikor felharsant az MSZP egykori kampánydala, az "Igen, igen".
Ami a zenét illeti, fél kettőkor Oláh Ibolya a demonstrálóknak elénekelte a Van egy ország című dalt, zenei kíséret nélkül. Később a Kafkaz " Feri, gyere vissza, segíteni kell!" című dala szól a hangszórókból; a tömeg nagy örömére.
forrás és szerző : nol.hu / Szalay Tamás Lajos
Az eredeti írás itt olvasható
|